+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Číslo: 5/2015

Úvodník

Vážení čtenáři,

stojíme na prahu omezení nabídky plynových kotlů, které postupně zasáhne dosud nejprodávanější kotle. Nemáme právo říkat, že jsme k tomu přišli „jak slepí k houslím“. Jsme členy Evropské unie, odkud nařízení o Ekodesignu a příslušné směrnice pochází.

Jak jsou naši zástupci v orgánech EU odborně zdatní, aktivní v ochraně příjmově slabších obyvatel České republiky, kteří na nový kondenzační kotel mít nebudou, nebo v ochraně českých výrobců kotlů, jimž ubude značná část trhu, je věc jiná. Těžko měli mandát všeho voličstva, aby podpořili tak zásadní změnu. A protože se řadě občanů do této investice nechce, tak se na to jde politicky.

Platí argument, že nový kondenzační kotel se vyplatí nejen ekologicky, ale i finančně, a pak ti, kteří si jej pořídí, ušetří. Co s úsporami udělají? Ať tak, nebo onak, přenesou svou spotřebu energie z vytápění do jiného sektoru. A pak se lze, s nadsázkou, zeptat: „Kde jsme udělali chybu?“ Odpověď si lze představit: „Ano chyba se stát mohla, ale my ji napravíme. Vynutíme úspory energie tam, kam se přesune zájem občanů“, a co nikdo už nedodá: „a toto budeme dělat až na věčné časy.“

Nebudu lhát, hodně lidí v branži vytápění má radost, neboť směrnice o ekodesignu podpoří růst obchodních obratů s moderními, perspektivními výrobky, vytváří zásobník práce pro projektanty a instalační firmy, a také plní rozpočty na reklamu. Škoda, že jde o zásahy směřované jen na jednu část koláče spotřeby energií. Zvýšit daňové zatížení spotřeby fosilních zdrojů energií a omezit ji obecně, není průchozí. Daň z luxusu, neboť naše spotřeba energií luxusem je, na Zemi lze žít s mnohem menší spotřebou energií, politicky neprojde. Navíc ti, kteří by o takové dani hlasovali, mají k luxusu mnohem blíže, než polovina občanů ČR s příjmem pod cca 22 850 Kč.

Mnohem méně, než případná efektivita či neefektivita kondenzačního kotle, se diskutuje otázka jeho provozní bezpečnosti. Ta je nesporně mnohem vyšší než u kotlů, které trh opustí. Tento fakt mne s vynuceným přechodem na kondenzační kotle smiřuje.

Josef Hodboď

Obsah