+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Číslo: 2/2013

Úvodník

Vážení čtenáři,

máte nějaké korunky schované do rezervy? Pak jste si jistě všimli, že úrokové sazby na nejrůznějších spořicích účtech klesají. V Evropě byly v poslední době zaznamenány i případy, že ačkoliv byly některé investiční příležitosti nabídnuty s mírnou ztrátou, přesto se zájemci našli. Kdo ale nemá tak trochu povahu hráče, pro něj finanční trhy nejsou.

Inflace v naší republice není podle oficiálních údajů nijak vysoká, ale když člověk sleduje cenu, kterou platí za každotýdenní nákup jídla a zboží běžné potřeby, tak může mít jiný názor. Co naplat, že například ceny nových bytů nabízených developery klesly, když nový byt si většina lidí nekupuje každý rok. A stejně tak jej neprodává. Ale pozor, když už na prodej dojde, co rozhoduje o prodejní ceně? Vedle neovlivnitelných kritérií, jako je například poloha bytu, rozhoduje jeho technické vybavení. Má-li kupující na výběr, dá přednost bytu technicky lépe řešenému.

Peníze vložené do vlastního bydlení jsou dvojnásobně využitou investicí. Jednak má investor potěšení ze svého bydlení a jednak má jistotu, že v případě prodeje bude moci poukázat na kvalitu technického vybavení a přilákat pozornost kupce. Věc má ale háček. Aby tento předpoklad platil, je nutné používat kvalitní materiály, zařízení s vysokou životností a designovou nadčasovostí. Na sociálně slabé úrovni se tento postup uplatnit nedá. Ale v oblasti bydlení na střední a vyšší úrovni, v osobním vlastnictví, je výhoda takové investice zřejmá.

Prakticky stabilní zájem o hypotéky potvrzuje, že investici do bydlení lidé považují nejen za potřebnou, ale i jistou. Zatímco u investic na burze se lze setkat s rychlým poklesem hodnoty i na méně než třetinu původní hodnoty a pak třeba i jedno desetiletí trvá, než se hodnota vrátí zpět, pohyby cen bydlení jsou oproti tomu velmi malé. Dům sám o sobě nezmizí a představuje trvalou životní rezervu. Při směně větší nemovitosti za menší se případné cenové výkyvy z velké části vyrovnávají, takže i toto je nezanedbatelný finančně bezpečnostní efekt.

Vedle motivu zajistit pro sebe vhodné bydlení působí tedy i motiv bezpečného uložení finančních prostředků pro případ nouze. I v případě největší krize má vlastní bydlení významnou hodnotu. A pokud hodnota bydlení klesne na pomyslné dno, tak se z tohoto dna jako jedna z prvních pohne směrem vzhůru.

Každý úspěšný dodavatel musí být i dobrý psycholog. Aby dokázal odhadnout, co si zákazník ve svém podvědomí přeje, ačkoliv to otevřeně z nejrůznějších důvodů neříká. Pokud je v podvědomí zákazníka skryta obava z budoucnosti jeho úspor, může být řešením bezpečná investice do vlastního bydlení podložená použitím výrobků, jejichž značka je symbolem dlouhé životnosti a nadčasovosti.

Josef Hodboď

Obsah