+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Číslo: 8/2012

Úvodník

Vážení čtenáři,

přehoupli jsme se přes 21. 12. 2012 a je zřejmé, že předpokládaný konec světa, ve smyslu biblické katastrofy, nenastal. Takže nám nezbývá nic jiného, než svou „káru táhnout“ dál. Projektovat, instalovat, servisovat, opravovat atd. a přitom se snažit být úrovní svých znalostí a umu na úrovni doby.

Pokud má člověk zkušenosti, tak se neubrání porovnávání, jak se pracovalo dříve a jak nyní. Je to užitečné, nikoliv spasitelné. Protože čím více zkušeností, tím větší svod k podcenění aktuální reality. Zkušenosti mohou být i brzdou pokroku, která brání prověření významu v minulosti potlačených detailů. Stokrát lze, například při dimenzování výkonu kotle nebo tepelného čerpadla, pominout tepelné zisky z provozu domácích spotřebičů, ale při přechodu z reality standardního domu na nízkoenergetický je pominout nelze. Stokrát šlo vyprojektovat otopnou soustavu bytového domu s využitím nejrůznějších katalogových řešení a vždy fungovala. Po sto první, když je dům zateplen a lidé v bytech přešli od lhostejného vztahu k větrání otevřenými okny na maximální zainteresovanost projevující se každodenním zavíráním a otevíráním regulačních armatur, již projektant narazí. Zkušenosti jsou fajn, ale bez nového přístupu k projektu to nejde.

Totéž platí pro řemeslnickou praxi. Donekonečna nelze počítat například s tím, že se řemeslník uživí svými zkušenostmi s řezáním závitů. Je nutné umět závity zhotovovat kvalitně, ale nelze přehlížet, že existují i jiné druhy spojovacích technik a své zkušenosti je nutné obohacovat a rozvíjet.

Pokud se podíváme na regulační techniku, na zájem uživatelů vše nejraději ovládat na dálku, ze svého komunikátoru – chytrého telefonu, tak tady je spoléhání se na zkušenosti dokonce cestou do záhuby. Protože co platí dnes, to může být za rok již zcela jinak. Kdo se v tomto oboru nevzdělává, nemá šanci být více než jen propojovač kabelů a zastrkovač konektorů.

Důležité aktuální téma je udržitelný rozvoj. Rozvoj, který vystačí s materiálovými a energetickými zdroji, které nám Země poskytuje, aniž bychom ji přitom zničili. Ekonomická stagnace nutí mnoho lidí v Evropě k zamyšlení nad tím, co je vlastně k životu nutné. Tento detail byl pod vlivem zkušeností z předchozích let trvalého ekonomického růstu rovněž zatlačen do pozadí.

I v roce 2013 bude třeba na návrhy k řešení nahlížet kriticky a porovnávat je se zkušenostmi. Ale stejně kritický pohled je nutné aplikovat i na zkušenosti samotné. Tak ať se Vám to daří!

Josef Hodboď

Obsah