+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Číslo: 6/2017

Úvodník

Vážení čtenáři,

říká se, že svět je malý a pro ten topenářský to platí obzvlášť. Začátkem léta nám do redakce dorazila celkem běžná prosba od jednoho z našich věrných čtenářů na dohledání článku. Jednalo se o dvanáct let starý text o měřičích tepla, které pan Tomek sbírá více jak 20 let.

Když jsem pak v polovině srpna dostala pozvánku od Honzy Audrlického na jeho velkolepou zahradní slavnost u příležitosti čtvrtstoletí založení společnosti AUDRY, vůbec by mne nenapadlo, že se s vášnivým sběratelem z královehradeckých Malšovic setkám osobně.

Jedním z bodů na programu oslavy byl totiž tajný výlet, který jsem si pro sebe později zapamatovala jako výlet do století páry. Nejedno mužské srdce zaplesalo, když ho turistický vláček zavezl až před království Jana Tomka, kde všechny hosty ohromila úžasná sbírka parních strojů a jejich modelů – ten nejstarší pamatuje rok 1892, kdy je začaly vyrábět německé hračkářské továrny.

Pokud se do Muzea parních strojů někdy vydáte, že jste dorazili na místo, poznáte poměrně originálně. Hrdý majitel má před domem namísto informační cedule rovnou více než desetitunový parní kolos z roku 1878.

Image 1

Alena Malátová

Obsah