+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Veřejné prostory, design a nerez

05.05.2014 Firma: SANELA spol. s r. o. Časopis: 3/2014

Zbytečně je při vybavování zdravotechnického zázemí veřejných prostorů, nejrůznějších sportovišť a bazénů, škol, kulturních domů, administrativních budov atd. podceňováno designové řešení.

Pracovníci odpovědní za cenová porovnání většinou vycházejí z předpokladu, že co má kvalitní design, je drahé a navíc nebude odpovídat zvýšeným nárokům veřejného provozu. Výrobky společnosti Sanela spol. s r. o., Lanškroun, ukazují, že i při tzv. antivandalovém provedení, které je založeno na použití nerezové oceli, lze inovativním návrhem vytvořit designově velice působivý prostor.

Image 1

Základem inovativně řešených interiérů toalet, umyváren nebo koupelen v antivandalovém provedení je konstrukce z nerezové oceli. Například jde o závěsné nebo samonosné mycí žlaby odolávající i hrubšímu zacházení, například vyvolanému prohrou sportovního týmu, nebo pisoáry, které již svým mechanicky odolným vzhledem odrazují vandaly od nevítané činnosti. Důležitým aspektem nerezové oceli je snadné udržování čistoty.

Image 2

Mechanicky odolnou konstrukci zařizovacích předmětů doplňuje antivadalové provedení ovládání výtoku vody. Vysoká mechanická odolnost piezo tlačítka je založená na skutečnosti, že má velmi malý rozsah pohybu a je bez jakýchkoliv mechanických převodů. Stlačení tlačítka je jednoznačné, identifikováno elektronikou, která navíc umožňuje nastavit i čas výtoku vody.

Dotyková piezo ovládací tlačítka jsou používaná pro sprchy, splachování klozetů, umyvadlové a dřezové armatury. Elektroniku, která detekuje stlačení tlačítka, lze naprogramovat tak, aby se výtok vody uzavřel po dalším stisku tlačítka (např. sprchy, umyvadla), nebo po zvolené časové prodlevě (např. klozety, sprchy, umyvadla). Časová prodleva se výhodně užívá u umyvadlových armatur v prostorech nemocnic, neboť odstraňuje nutnost opětovného stisku tlačítka po omytí rukou. Je tak hygienicky zcela srovnatelná s funkcí plně bezdotykového ovládání.

Image 3

Automatickým, bezdotykovým ovládáním dvou až pěti integrovaných výtoků podle zvolené délky žlabu jsou vybaveny nerezové samonosné žlaby SLUN 50E(T) - 53E(T).

Image 4

Teplotu vytékající vody lze přednastavit buď pevně nastavitelným regulačním ventilem, nebo ventilem termostatickým.

Důležitým doplňkem antivandalového systému jsou nerozbitná nerezová zrcadla, neboť běžná skleněná jsou nejen snadno rozbitná, ale střepy z nich jsou zdraví nebezpečné.

Image 5

Zejména malé štěpinky skla se velmi špatně uklízejí a i po delším čase od rozbití zrcadla se mohou stát zdravotním rizikem pro bosou nohu v umyvárně.

Image 6

Image 7

Připojené příklady designového řešení umyváren a toalet ukazují především základní výrobky. Pokud se použijí výrobky z nerezové oceli, pak je designově čisté, když i doplňkové prvky budou z nerezu. Například zásobníky na toaletní papír, ale též zásobníky na papírové ručníky, závěsné odpadkové koše i koše na podlahu, nerezové držáky a nádobky pro mycí klozetové kartáče. Příkladem mohou být vyobrazené klozety, kde velmi dobře působí nerezová kombinace zásobníku papíru a klozetové mísy, doplněná nerezovým krytem piezo splachovacího tlačítka.


Podrobné informace o sortimentu lze nalézt na www.sanela.cz, případně si je lze telefonicky vyžádat: +420 465 350 771

Firemní článek