+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

KOVARSON – přestavby stávajících kotlů na tuhá paliva

01.10.2015 Firma: KOVARSON s.r.o. Časopis: 6/2015

Přestavbou kotle se rozumí jednoduchá úprava kotle s ručním přikládáním paliva za pomoci přídavného univerzálního hořáku s automatickým podáváním, zásobníkem na palivo a elektronikou pro ovládání celé otopné soustavy. Přestavit lze všechny typy litinových a plechových kotlů na tuhá paliva mimo těch, které mají zavodněné dno a lze ji tak použít pro 95 % běžných kotlů. Přestavby kotlů jsou díky jednoduchosti, využití stávajícího kotle, nízké pořizovací ceně a možnosti zvýšení emisní třídy ve spojení se zvýšením komfortu obsluhy mezi zákazníky stále oblíbenějšími.

Image 1

Přestavba kotle je velmi jednoduchá. Ve stávajícím kotli se vyřízne ve dnu otvor dle doporučených rozměrů pro daný typ kotle. Kotel se zvedne na podstavec, který má výšku 44 cm. Hořák se ke kotli může připojit díky oboustrannému podstavci na levou i na pravou stranu. V přestavěném kotli lze nadále spalovat tuhá paliva klasickým způsobem s ručním přikládáním, jen se popelník umístí do popelníkového prostoru. Při přechodu na topení automatickým způsobem se musí popelník vytáhnout a zasunout do nově vytvořeného prostoru v podstavci pod hořákem.

Přestavěný kotel má v automatickém režimu vyšší účinnost spalování oproti ručnímu topení, a to okolo 80 %, neboť kotel je prohříván celý odspodu. Dochází tak i k úsporám paliva asi o 30 % za celou topnou sezónu. U litinových kotlů je navíc prohříván i zavodněný rošt s vratnou vodou ze soustavy. Při plném zásobníku o objemu 250 litrů a výkonu kotle 25 kW vydrží zásoba paliva na 3 až 4 dny topení.

Pro zvýšení emisní třídy kotle se ke kotli ještě přidá tzv. přestavbový balíček a kotel dostane nový štítek o nových parametrech a emisní třídě. Při zvednutí emisní třídy přestavbovým balíčkem se z kotle stává jen kotel automatický na předepsané palivo uvedené na novém štítku kotle. Balíčky jsou k dispozici od firmy KOVARSON s.r.o. na kotle VIADRUS U22, U26 a ­DAKON FB. Po přestavbě kotle bez přestavbového balíčku zůstává emisní třída kotle původní.

K přestavbám se používají univerzální hořáky čtvercového tvaru, které se skládají z litinové pece, směšovače vzduchové komory a podavače. Šnek podavače je uložen po celé délce podavače až po spalovací pec – konstrukčně je podávací šnek v místě litinové pece na konci opatřen opačným závitem, který tlačí podávané palivo směrem nahoru. Eliminují se tak vzniklé spékance, které jsou vytlačeny přes okraj do popelníku. Díky prodloužené hřídeli je šnek pevně ukotven a nedochází k pískání při chodu podavače. Hořáky spalují veškeré palivo jako uhlí, dřevěné pelety všech druhů, rostlinné pelety, štěpku. Piliny, hobliny, rostlinné materiály se nejlépe spalují ve směsi s uhlím. Díky čtvercovému tvaru a přívodu vzduchu pro podporu hoření ze čtyř stran směrem do středu má hořák vysokou spalovací teplotu a účinnost spalování i bez použití deflektoru.

Image 2

Celou otopnou soustavu včetně kotle po přestavbě řídí elektronická jednotka, která ovládá až 4 čerpadla otopné soustavy a může být také propojena s ovládacím pokojovým termostatem nebo může být doplněna řídicí jednotkou, která umožnuje řízení servopohonu směšovače a dalších funkcí dle výběru zákazníka nebo dispozic otopné soustavy a kotelny.


Více informací o přestavbových sadách, kotlích, řídicích jednotkách a kompletním sortimentu firmy ­KOVARSON s.r.o. získáte na: www.kovarson.cz / +420 724 056 007 / info@kovarson.cz

Firemní článek