+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Číslo: 3/2016

Úvodník

Vážení čtenáři,

jde o úvodník, tak si mohu dovolit nadsázku. Potřebujeme technické normy? Většina z Vás si řekne, proč se ptám, když odpověď je jednoznačná, ano. Dobře, tak se optám jinak. Potřebujeme tolik a tak detailních technických norem? A zde se názory mohou lišit.

V nedaleké socialistické minulosti bylo cílem normalizovat vše, včetně lidského myšlení. Normalizace zlevňuje, neboť se používají jednotné výrobky, jednotné postupy. Technické normy, i v oblasti stavebnictví a tepelné techniky, tehdy představovaly jedinou správnou a možnou technologii, jak postupovat a de facto tak byly učebnicemi oboru.

Současnost? Tak třeba výpočet tepelné ztráty budovy. Je nutné, aby v normě byly uvedeny fyzikálně obecně platné vzorce? Vždyť je přece tolik veřejně dostupné literatury k nastudování, podkladů na internetu, projektanti ke své práci musí prokázat svou kvalifikaci, že výpočty po matematicko-fyzikální stránce zvládnou a cílem tvorby normy přece není vytvořit učebnici.

Položil jsem provokativní otázku a záměrně jsem vybral normu, kterou lze považovat za jeden z obratlů páteře tepelně-technické problematiky staveb. Jenže některé normy ke zjednodušení směřují. Ono totiž není vždy možné vytvořit jednoduchou normu, když se nabízí více různých technických možností řešení, a to nejen v jednom z kroků vedoucích k nalezení řešení, ale i mezi více na sebe navazujícími kroky, a také na přeskáčku navzájem. Tedy bylo by možné takovou normu vytvořit, ale na její tvorbu nejsou k dispozici finanční prostředky. A pak by to byla učebnice, tedy něco, co mají projektanti znát a kreativně ve svých pracích uplatňovat.

Normy potřebujeme, ale skutečností je nezávaznost většiny technických norem, větší spoléhání se na znalosti a zkušenosti projektanta, z čehož vyplývá i jeho vyšší odpovědnost. Existence norem a práce projektantů jsou navzájem propojené nádoby. Budou-li normy vágnější, méně detailní, bude práce projektantů náročnější.

Josef Hodboď

Obsah