+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Správně zvolené vytápění hal musí být účinné a ekonomické

06.02.2023 Firma: 4HEAT s.r.o. Časopis: 8/2022

Zelenější přístup s méně emisemi lze mít také v průmyslovém vytápění, technologie to již umožňují. „Průmysl  je tvořen téměř 40 % hospodářství v ČR. Lidé si všímají znečišťování ovzduší auty a letadly, ale o špatném vytápění nikdo nemluví,“ říká Michal Škvařil. V oboru vytápění hal je přes 14 let a dnes se svojí firmou 4heat řeší tepelný komfort na míru. Co všechno může podle něj změna vytápění ovlivnit?

Image 0

Kam by mělo vytápění velkých objektů směřovat? Jak vypadá budoucnost topení hal?

Ve hře s Cimrmanem zaznělo, že budoucnost patří aluminiu. Podle mého názoru, budoucnost patří správně zvolenému vytápění. Zejména ve velkých halách je to naprosto zásadní téma. Každá stavba má určitá specifika a stejně tak na trhu existuje velké množství typů topných zařízení. Správný dodavatel nesmí být jen prodavač, ale hlavně partner, na kterého se lze maximálně spolehnout a který zvolí to nejlepší řešení na míru. Ve 4heat používáme nejmodernější metody a výpočty tak, abychom zákazníkům navrhli řešení, které se jim dlouhodobě opravdu vyplatí.

Image 1

Pozorujete za dobu, co působíte v oboru, nějaké změny ve vnímání vytápění průmyslových objektů?

Doba se rychle mění a majitelé přemýšlejí dlouhodobě, za což jsem rád. Pořídit nejlevnější zařízení pro vytápění je často cesta do pekel. Důležité je vybrat takové, které bude vhodné pro daný typ provozu nebo konstrukci budovy.To majitelům ve výsledku ušetří daleko více. A dopředu jdou i technologie. V naší firmě 4heat se proto snažíme neustále sledovat novinky a zároveň vyhodnocujeme starší realizace, abychom našim zákazníkům mohli nabízet to nejlepší.

Pokud se řekne vytápění, vybaví si většině lidí plyn. Odpovídají plynové ohřívače současným ekologic-kým a ekonomickým standardům?

Doba je rychlá a neustále přichází nové technologie. Majitelé hal si v současné době začínají uvědomovat, že laciné otopné soustavy jsou spojeny s vyššími náklady na servis i spotřebou plynu. Snažíme se přinášet osvětu a zdůrazňovat, že je důležité nevidět jen nákup, ale je nutné přemýšlet v dlouhodobém horizontu. Musím vyzdvihnout plynový ohřívač vzduchu AERMAX Kondensa, který jako první (a dlouhou dobu jediný), splňoval normu Ekodesign 2021. Zařízení je vybaveno plně digitálním řízením výkonu a autodiagnostikou a už za 3 roky jen díky úsporám na plynu smažete rozdíl s nejlevnějším plynovým agregátem na trhu. A v aktuální zimě a nejisté ceně plynu to bude ještě dříve.

Image 2

Máte zkušenosti i se sálavým vytápěním?

Ano, i to musíme určitě zmínit. Pracujeme s novou generací tmavých a nízkoteplotních infrazářičů, které vytápějí haly od Aljašky po Normandii. Zářiče Inframax Eucerk díky modulaci výkonu umožňují dosáhnout na nejnižší spotřebu plynu ve své třídě a nižší náklady až o 70 %. Jde o sálavý systém vhodný pro vytápění velkých a středních prostor. Infrazářič je složený z trubek s povrchem ze slitiny Fe-Al odolným vůči oxidaci a teplotě. Pomocí infračervených paprsků ohřívají prostor ekologicky a bez víření vzduchu.

Zatím jsme mluvili o ekonomické stránce, ale co ekologie?

Mým přáním je, aby byla pro dodavatele topných zařízení důležitější. U nás bereme naši planetu vážně – oba zmíněné produkty jsou na 10 % povolených limitů. Navíc u plynových ohřívačů je aktuální pojem „sezonní energetická účinnost“, která obsahuje každodenní reálný provoz včetně kolísání výkonu dle teploty a doby pohotovosti. A někteří dodavatelé tuto hodnotu neradi ukazují. Hodně zajímavéje tepelné čerpadlo vzduch-vzduch SAX Air, které vytápí i chladí. Spočítali jsme, že reálná návratnost systému je 5 let.

Firemní článek