+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Funkce kombinované teplotní a tlakové pojistné armatury

18.07.2025 Autor: Ing. Jakub Vrána, Ph.D. Časopis: 3/2025

Otázky - vedoucí a recenzent rubriky Miloš Bajgar

Otázka:
Vlastníme plynový zásobníkový ohřívač vody, na němž je osazena armatura, kterou jsme považovali za pojistný ventil. Bylo nám však řečeno, že se jedná o kombinovanou teplotní a tlakovou pojistnou armaturu a pojistný ventil musí být osazen na přívodu studené vody do ohřívače. V současné době však pojistný ventil na přívodu studené vody do ohřívače osazen není. Naše otázka tedy zní, jakou funkci má kombinovaná teplotní a tlaková pojistná armatura a zda může pojistný ventil nahradit?

Odpověď:

Pro kombinované teplotní a tlakové pojistné armatury u nás platí ČSN EN 1490 [1]. Tyto armatury mají vnější vzhled podobný pojistným ventilům (obr. 1) a jejich funkcí je odpouštět vodu z ohřívače při dosažení teploty 96 °C, nebo nastaveného otevíracího tlaku. Jmenovitý nastavený otevírací tlak nesmí u těchto armatur překročit 1,0 MPa. Obvyklý jmenovitý nastavený otevírací tlak (přetlak) kombinovaných teplotních a tlakových pojistných armatur bývá 0,4, 0,6, 0,7 a 1,0 MPa. Tyto armatury jsou ventily obsahující pružinu, jež přitlačuje kuželku ventilu k sedlu podobně jako u pojistného ventilu, a teplotní čidlo, které musí být ponořeno ve vodě v ohřívači. Kuželka armatury se otevře vlivem teploty nebo tlaku vody v ohřívači.

Image 0Obr. 1 • Kombinovaná teplotní a tlaková pojistná armatura osazená na ohřívači vody

Kombinovaná teplotní a tlaková pojistná armatura chrání ohřívač vody před nadměrnou teplotou, při které by mohlo dojít k vývinu páry. Je tedy zabezpečovacím zařízením, které se uvede do činnosti po selhání termostatu a omezovače teploty, jež regulují (zastavují) přívod tepla do ohřívače. Podle předpisů platných v USA se u malých ohřívačů kombinovaná teplotní a tlaková pojistná armatura používá také jako pojistný ventil.

V Evropské unii však pojistný ventil nenahrazuje, protože ČSN EN 1490 i ČSN EN 806–2 [2] požaduje osazení pojistného ventilu i v případě, kdy je osazena kombinovaná teplotní a tlaková pojistná armatura.Zatímco kombinovaná teplotní a tlaková pojistná armatura je našroubována do nátrubku umístěného v horní části ohřívače tak, aby její teplotní čidlo bylo ponořeno do vody v ohřívači, pojistný ventil musí být podle ČSN EN 806–2 osazen na přívodu studené vody do ohřívače.

Požadavky ČSN EN 806–2 v České republice doplňuje ČSN 06 0830 [3], která také předepisuje osazení pojistného ventilu na přívodu studené vody do ohřívače (obr. 2) a osazení kombinované teplotní a tlakové pojistné armatury požaduje u plynových nebo elektrických zásobníkových ohřívačů vody o objemu větším než 200 l a ohřívačů ohřívaných horkou vodou, párou, solární energií, kapalnými nebo tuhými palivy.

Image 1Obr. 2 • Armatury na přívodu studené vody do ohřívače podle ČSN 060830 1 – směr proudění studené vody k ohřívači, 2 – uzavírací armatura (za zpětnou armaturou nepovinná), 3 – zkušební kohout nebo zátka pro kontrolu těsnosti zpětné armatury, 4 – zpětná armatura, 5 – pojistný ventil, 6 – vypouštěcí armatura (nepovinná), 7 – volný výtok, 8 – odbočka pro tlakoměr a připojený tlakoměr (u ohřívačů o objemu do 200 l nepovinné)

Protože ohřívače dodávané některými výrobci nemají pro kombinovanou teplotní a tlakovou pojistnou armaturu v horní části nátrubek a tyto armatury se na našem trhu zatím málo vyskytují, povoluje ČSN 06 0830 nahradit kombinovanou teplotní a tlakovou pojistnou armaturu pojistným ventilem osazeným na výstupním potrubí teplé vody z ohřívače. Tento pojistný ventil však nenahrazuje pojistný ventil na přívodu studené vody.

V praxi se kombinovaná teplotní a tlaková pojistná armatura osazuje zejména u ohřívačů, u kterých je součástí dodávky ohřívače majícího pro ni v horní části nátrubek. Kombinované teplotní a tlakové pojistné armatury se dimenzují podle jmenovitého výkonu ohřívače vody, viz tab. 1 uvedená v ČSN EN 1490 i ČSN 06 0830.

Image 2Tab. 1 • Stanovení jmenovité světlosti kombinovaných teplotních a tlakových pojistných armatur podle jmenovitého výkonu ohřívače vody

Literatura

[1] ČSN EN 1490. Armatury budov – Kombinované teplotní a tlakové pojistné armatury – Zkoušky a požadavky. 2016–2. ÚNMZ. Praha.
[2] ČSN EN 806–2. Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě – Část 2: Navrhování. 2005–10. ČNI. Praha.
[3] ČSN 06 0830. Tepelné soustavy v budovách – Zabezpečovací zařízení. 2014–8. ÚNMZ. Praha.
[4] HARRIS, Cyril, M. Handbook of utilities and services for buildings: planning, design and installation. New York: McGraw-Hill Publishing Company, 1990. ISBN 978–0070268296.

❑❑❑