Bojujte se suchem – zadržte dešťovou vodu v podzemní nádrži a pak ji znovu využijte
Nádrže na dešťovou vodu umožňují využít srážkovou vodu na zalévání či splachování toalet.
V době, kdy je voda stále dražší a v některých obcích i nedostupnější, tak mohou přispět k řešení problému se zaléváním zahrady. Z ekologického hlediska je také nesmysl zalévat pitnou vodou, když můžeme snadno využít tu dešťovou.
Ministr životního prostředí Richard Brabec také na tiskové konferenci 12. 5. uvedl, že do novely vodního zákona ministerstvo navrhlo novou povinnost u jakékoliv nové výstavby dešťovou vodu buď akumulovat a následně využívat, vsakovat na pozemku nebo umožnit její výpar. „Zjednodušeně řečeno bude muset každý investor u nových objektů vybudovat retenční nádrž či zasakovací objekt – například průleh na zachycování dešťové vody, která se buď bude vsakovat a uvolňovat pozvolně, třeba v případě jezírka, nebo v případě nádrže cíleně používat na zalévání okolí dešťovou vodou nebo bude spadlou dešťovou vodu využívat na podporu zelené střechy, “ prohlásil Brabec.
Plastové nádrže mají velkou výhodu z hlediska manipulace a rychlosti montáže. Monolitické samonosné nádrže se nemusí obetonovávat a oproti svařovaným nádržím přináší značnou úsporu na armování, bednění a vlastním betonu. Uložit menší nádrže je možné v několika lidech ručně. Větší nádrže vyžadují instalaci pomocí stavební mechanizace. Velmi důležité je zvolit správnou velikost nádrže. Ta se odvíjí od odvodňované plochy (půdorysná velikost střechy) a ročním srážkovém úhrnu v dané lokalitě. Důležitý je účel využívání dešťové vody (zda ji chcete využívat pouze pro zálivku zahrady, nebo chcete užitkovou vodou nahradit pitnou vodu například pro splachování toalet v domě.) Typ nádrže dále závisí na geologických podmínkách, jiné nádrže máme pro jílovité podloží a vysokou hladinu podzemní vody. Připravili jsme pro Vás online kalkulátor, který vám po zadání několika základních údajů pomůže orientačně spočítat vhodnou velikost podzemní nádrže na dešťovou vodu, kterou dále můžete využívat na zahradě i v domácnosti.
Na úrovni domácností ministerstvo stále podporuje nákup podzemních nádrží na dešťovou vodu z dotačního programu Dešťovka. Podání žádostí lze provést jednoduše: elektronicky přes formulář na webových stránkách programu www.dotacedestovka.cz.
- Aliaxis spustil nový online konfigurátor nádrží na dešťovou vodu a příslušenství
- HTA® systém společnosti Aliaxis z materiálu PVC-C v projektech rekonstrukcí zdravotnických zařízeních v ČR
- Využívání dešťové vody ve školách a školkách se stává realitou
- Aliaxis je partnerem konference Energetický management pro města a obce, protože voda a energie spolu úzce souvisí.
- Zimní stadion v Kladně má střechu odvodněnou podtlakovým systémem Akasison