+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Úsporné vytápění bytových domů tuhými palivy

01.11.2015 Autor: Ing. Leopold Benda Firma: BENEKOVterm s. r. o. Časopis: 7/2015

Česká vláda se rozhodla masivně podpořit výměny neekologických kotlů v domácnostech za nové nízkoemisní zdroje. Majitelé bytových domů se čtyřmi a více bytovými jednotkami ale bohužel na kotlíkové dotace nemají nárok, i když desítky tisíc bytů jsou vytápěny právě zastaralými kotli na tuhá paliva, emitujícími velké množství prachu. V současné době přitom existují dvě zajímavé možnosti, jak inovovat kotelny v bytových domech při splnění přísných zákonných podmínek, jak zároveň výrazně snížit emise z původních zdrojů a přitom ušetřit desítky procent nákladů za palivo.

Centrální automatický kotel na hnědé uhlí

Pokud se majitelé bytů mezi sebou dohodnou a mají prostor na vytvoření centrální kotelny, je ideálním řešením společně provozovaný automatický kotel na uhlí. Pro 6 až 8bytové domy jsou běžné kotle o výkonu okolo 50 kW. Výhodou je nízká vstupní investice na jeden byt.

Image 1BENEKOV C51

Model BENEKOV C51 s jednotkou Climatix 2 a rozšiřujícím modulem umí řídit až 6 topných větví. Správce kotelny nebo servisní technik mohou zároveň sledovat přes internet teplotu vody vstupující do jednotlivých bytů, nastavenou teplotu v jednotlivých bytech atd. Tento výrobek při spalování uhlí splňuje parametry pro zařazení do kategorie tzv. „nízkoemisních spalovacích zdrojů“.

Model C51 má v základní výbavě ekvitermní regulaci a využívá modulaci výkonu. Kotel funguje v rozsahu 15 až 49 kW výkonu, takže je možné využívat jej v létě i pro přípravu TV. Klasickým příkladem je čtyřbytový dům s tepelnou ztrátou cca 40 kW. Kvalitně provedená instalace umožňuje dosáhnout náklady na palivo za celý rok okolo 40 tisíc Kč na celý dům. Náklady na vytápění jedné domácnosti, včetně přípravy TV, se mohou pohybovat do 10 tisíc Kč za rok. Investice do takového kotle vyjde na 120 tisíc Kč bez DPH. K instalaci je nutno připočítat ještě čerpadla, ventily a další nezbytný materiál. Obvykle tato investice vyjde jednu domácnost průměrně na cca 60 tisíc Kč. Pro zvýšení komfortu lze ke kotli pořídit ještě automatické čištění výměníku, odpopelňovač nebo dopravník paliva z externího zásobníku. Tato přídavná zařízení sníží čas nezbytný na obsluhu kotelny na minimum.

Individuální vytápění bytů automatem na uhlí

Pokud se majitelé bytů neshodnou na jednom společném řešení, lze provozovat samostatné kotle pro jednotlivé byty. Nevýhodou je vyšší vstupní investice pro každou jednotlivou domácnost.

Image 2BENEKOV B14

Model BENEKOV B14 je konstruován pro možnost samostatného vytápění bytů. Půdorysné rozměry kotle 92 x 90 cm umožňují nahradit starý kotel s ručním přikládáním za nový automat. Tato investice zajistí výrazné úspory na palivo. B14 má účinnost 94 % při spalování uhlí a spotřebuje až o třetinu méně paliva než běžné kotle s ručním přikládáním 1. třídy. Rovněž komfort obsluhy je dia­metrálně odlišný. Místo přikládání několikrát denně lze nový automat obsluhovat jednou za 2 až 4 dny. S využitím ekvitermní regulace si byt udržuje nastavenou teplotu a tepelná pohoda jeho obyvatel se zásadně zlepší. Cena samotného kotle je 49 990,- Kč bez DPH. Náklady včetně instalace se pohybují okolo 80 tisíc Kč. Roční spotřeba paliva se pohybuje okolo 10 tisíc Kč.

Pokud máte zájem ušetřit náklady na vytápění svého bytu, končí Vám životnost starého kotle, nebo kdo si chcete dopřát výrazné zvýšení komfortu topení, dozvíte se více na www.benekov.com

Image 3

Firemní článek
Související produkty
Související časopisy