+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Panasonic H&C představil novinky pro komerční použití včetně chladicí jednotky

09.03.2020 Firma: PANASONIC Marketing Europe GmbH Časopis: 2/2020

Panasonic Heating & Cooling, zaměřující se na výzkum a vývoj energeticky efektivních řešení pro chlazení a vytápění, se představil na březnovém veletrhu Aquatherm Praha 2020. Panasonic H&C na akci prezentoval celou šíři svého produktového portfolia pro komerční vytápění i chlazení včetně novinek. Tou hlavní byla kondenzační jednotka pro komerční chlazení, která využívá přírodní chladivo CO2 (R744).

Stánek Panasonic H&C o velikosti 60 m2 byl rozdělen do tří tematických sekcí – rezidenční klimatizace, rezidenční vytápění a produkty pro komerční použití. V posledně jmenované sekci se návštěvníci seznámili s novými jednotkami pro komerční chlazení s chladivem CO2, jednotkami pro komerční klimatizaci PACi s chladivem R32 a chladiči vody ECOi-W.

Image 1Obr. 1 • Venkovní bloková chladicí jednotka ECOi-W

Image 2Obr. 2 • Venkovní bloková chladicí jednotka ECOi-W

Chlazení s přírodním chladivem CO2

Hlavní prezentovanou novinkou byla nejnovější jednotka pro komerční chlazení s chladivem R744, která využívá k procesu chlazení přírodní chladivo CO2, Tyto jednotky s výkony 2 až 16 kW jsou určeny pro instalace v komerčním chlazení, pro mrazáky a chladicí vitríny a skříně určené na chlazení potravin – například pro obchody, čerpací stanice či supermarkety. Jejich velikou výhodou je schopnost využívat zbytkové teplo z procesu chlazení k ohřevu teplé vody. Jednotky se tak ideálně hodí i do restauračních provozů.

Panasonic H&C těmito jednotkami vychází vstříc poptávce na trhu, která reaguje na zavedení regulačních nařízení ze strany EU. Cílem těchto nařízení je dosažení snížení emisí skleníkových plynů o 21 % v roce 2030 ve srovnání s průměrnými emisemi v období 2009–2012. Zakázána tak byla řešení používající chladiva s vysokým potenciálem globálního oteplování (GWP). Uživatelé jsou tedy postupně nuceni přejít na efektivnější a ekologicky šetrnější alternativy. Například: Hodnota potenciálu globálního oteplování (GWP) pro chladivo CO2 je 1/4000 ve srovnání s chladivem R404a, ODP=0, CFC=0.

„Panasonic při vývoji zužitkoval svoje zkušenosti první společnosti v oboru, která již v roce 2009 zahájila testování zařízení s přírodním chladivem CO2 v Japonsku, kde nainstalovala přibližně 10 000 CO2 kondenzačních jednotek v bezmála 4 000 maloobchodech. Nabyté znalosti a zkušenosti se promítají do spolehlivosti systému, která je umocněna pětiletou zárukou kompresoru,“ říká Jan Bátěk z obchodního oddělení společnosti Panasonic H&C.

Image 3

Obr. 3 • Venkovní chladicí jednotka s chladivem CO2 s výkonem 15 kW

Výměník pro chlazení a ohřev vody pro jednotky PACi s chladivem R32

Na stánku Panasonic H&C se návštěvníci rovněž mohou seznámit s novým výměníkem pro řadu komerčních jednotek PACi s chladivem R32. Tento produkt nabízí možnost použít vodní výměník ve spojení s kondenzační jednotkou pro chlazení nebo ohřev vody v klimatizačních systémech. Výměník má hloubku pouhých 205 mm. Nabízí tak flexibilní, prostorově úsporné řešení, a je ideální pro využití v projektech menších komerčních prostor, jakými jsou například kanceláře nebo prodejny. Výměník lze také instalovat na stěnu a ušetřit dle požadavku uživatele podlahovou plochu. „Díky hmotnosti pouhých 27 kilogramů může navíc jednotku nainstalovat jeden člověk a pro uchycení na stěnu stačí dvojice šroubů,“ říká Bátěk.

Image 4Obr. 4 • Venkovní jednotky PACi s chladivem R32

Image 5Obr. 5 • Venkovní jednotky PACi s chladivem R32

Blokové chladicí jednotky se vzduchem chlazeným kondenzátorem

Panasonic H&C rovněž představil novou řadu blokových chladicích jednotek Panasonic ECOi-W, která je určena ke chlazení vody v klimatizačních systémech. K dispozici je 17 různých velikostí s chladicím výkonem od 20 kW do 195 kW. Zařízení ECOi-W se vyznačuje výbornou energetickou účinností a skvělými průměrnými hodnotami SEER až 3,85 a SCOP až 3,32. „Celou řadu ECOi-W je navíc možné ovládat přes řídicí systém Modbus, který umožňuje pohodlné dálkové nastavení, ovládání a údržbu. To pomáhá předcházet poruchám i optimalizovat provozní náklady,“ uvádí Bátěk.

Panasonic z Plzně zásobuje tepelnými čerpadly celou Evropu

Na veletrhu představil Panasonic H&C i nejnovější tepelná čerpadla typu vzduch / voda Panasonic Aquarea Generace J.

Vnitřní jednotky čerpadel se vyrábí v plzeňské továrně Panasonic AVC Networks Czech, která patří k nejvýznamnějším výrobním závodům značky na světě: „Od našeho založení v roce 1996 jsme vyrobili 40 milionů výrobků, převážně televizí. V roce 2018 jsme začali s produkcí tepelných čerpadel, kterých jsme dosud vyrobili 30 000. Kromě ČR jimi zásobujeme celý evropský trh,“ říká Radek Vach, generální manažer pro oblast business development v Panasonic AVC Networks Czech, kterýdoplňuje: „Výroba vnitřních jednotek tepelných čerpadel byla do ČR přesunuta z Malajsie a byl to dobrý krok. Jsme blízko evropským zákazníkům, kterým je naše produkce určena, a také poskytujeme šanci evropským subdodavatelům podílet se na výrobě. Právě evropské dodavatele se nám úspěšně daří zapojovat do výrobního procesu. Důkazem je fakt, že 60 % součástek nutných k produkci tepelných čerpadel je vyráběno v Evropě, a z toho celá jedna třetina přímo v ČR. Podíl české výroby a českých dodavatelů nás velmi těší, protože tímto způsobem pomáháme tuzemským firmám získávat zakázky i šířit jejich dobré jméno v Evropě.“

Image 6Obr. 6 • Stánek Panasonic H&C na veletrhu Aquatherm Praha 2020


Pro více informací o Panasonic H&C navštivte www.aircon.panasonic.eu.

O divizi Panasonic Heating & Cooling

Panasonic vyrobil první klimatizační jednotku již v roce 1958 a v současné době patří k lídrům na trhu s vytápěcí a chladící techniky. Každoročně vyrábí přes 200 milionů kompresorů a jeho produkty se prodávají ve 120 zemích světa. Panasonic se specializuje na inovativní řešení pro 4 oblasti – vytápění a klimatizace pro rodinné domy, kanceláře, firmy a průmyslové areály. Společnost klade důraz na kvalitu svých řešení, jejich funkční a moderní design i na dodržování nejpřísnějších standardů a norem – především pokud jde o vysokou energetickou účinnost a snižování ekologické zátěže a hlučnosti nabízených řešení. Pro více informací navštivte www.aircon.panasonic.eu.

Firemní článek