+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Nový Vitocrossal 100: výjimečně kompaktní stacionární kondenzační kotel

24.09.2017 Autor: Alena Malátová Firma: VIESSMANN, spol. s r.o. Časopis: 5/2017

Společnost Viessmann Group je jedním z předních mezinárodních výrobců topných, průmyslových a chladicích systémů.

Rodinný podnik, založený roku 1917, zaměstnává 12 000 zaměstnanců, celkový obrat činí 2,25 miliard €. 54 % obratu připadá na export. Jako rodinný podnik klade Viessmann zvláštní důraz na zodpovědné jednání založené na trvalém odkazu, trvalá udržitelnost je zakotvena již ve firemních zásadách. Společnost Viessmann pravidelně uvádí na trh zcela nová inovativní a energeticky úsporná řešení, která odpovídají požadavkům moderního a efektního vytápění zítřka.

Firma Viessmann uvádí na trh nový kompaktní kondenzační kotel Vitocrossal 100 vhodný pro budovy, jako jsou úřady a školy s omezeným prostorem kotelny. Zařízení má praktickou výhodu výjimečně malého půdorysu díky novému výměníku tepla z nerezavějící oceli a je prvním průmyslovým stacionárním kondenzačním plynovým kotlem na trhu s technologií Lambda Pro, která zajišťuje optimální výkon a účinnost.

Kompletní a kompaktní

Vitocrossal 100 je osazen v nově tvarované skříni, která měří pouze 680 mm na šířku a 1459 mm na výšku, s proměnlivou délkou (podle výkonu) od pouhých 660 mm do 1010 mm. Kotle se srovnatelnými výkony od jiných výrobců mají typickou půdorysnou délku 1000 mm až 1200 mm.

Image 1Obr. 1 • Vitocrossal 100

Vitocrossal se tedy doporučuje hlavně k modernizaci, kdy se především při výměně starých zařízení musí často počítat se zúženými prostory. Topné zařízení lze objednat jako kompaktní jednotku, která se dodává s jednotlivými komponenty zvlášť, nebo může být předem smontována a dodána už ze závodu kompletně připravená i s kabely. Tím se výrazně snižuje doba a náklady na instalaci.

Výměník tepla z ušlechtilé oceli pro maximální účinnost

Zcela nový výměník tepla Inox-Crossal, sestavený novou svařovací technologií z vrstev komůrek z nerezavějící oceli, umožňuje, aby Vitocrossal 100 spojoval kompaktní rozměry a nízkou hmotnost s vysokým výkonem a účinností. Zákazník si může vybrat ze sedmi modelů s výkony od 80 do 320 kW, ale je zde také možnost umístit kotle do dvojité kaskády v jedné skříni s výkonem až 640 kW. Tento rozsah se dokonale hodí pro školy – a volba dvou kotlů v jedné skříni znamená, že dodávka tepla do tříd či kanceláří může pokračovat bez přerušení, i když je jeden kotel odstaven pro údržbu.

Image 2Obr. 2 • Jednoduché kaskádové řešení v jednom plášti

Provoz s minimálním opotřebením a dlouhou životností

Díky tomu, že Vitocrossal 100 je stacionární kotel, není výstupní teplota vody omezena jako u závěsných kotlů na 75–80 °C, což představuje další výhodu, protože v mnoha školách stávající otopná soustava vyžaduje vyšší výstupní teplotu vody. Se svým velkoobjemovým výměníkem tepla má Vitocrossal maximální výstupní teplotu vody 95 °C a maximální provozní tlak 6 bar. Rozsah modulace až 1 : 5 zaručuje dlouhou životnost hořáku a ekonomickou spotřebu energie, s účinností až 109 %.

Na rozdíl od jiných stacionárních kotlů disponuje ­Vitocrossal 100 tím nejlepším z obojího. Jednak poskytuje výhodu kotle s vysokým objemem vody bez požadavků na minimální průtok a bez požadavku na kotlové čerpadlo, a tudíž jednodušší zapojení s úsporou nákladů na elektrický pohon. Přesto je opatřen továrním elektrickým rozvodem a montáží tak jako u závěsných kotlů. Pro snadnou montáž je Vitocrossal 100 také opatřen třemi kolečky, která umožňují jeho dopravu na místo bez potřeby zvedání kotle a případného poškrábání podlahy.

Osvědčená regulace Vitotronic

Uvedení kotle do provozu je snadné díky regulátoru ­Vitotronic s asistentem uvedení do provozu a integrovaným regulátorem spalování Lambda Pro, který zajišťuje optimální spalování a účinnost bez ohledu na kvalitu plynu. S volitelným WiFi modulem Vitoconnect 100 nebo Vitocom 100 LAN je snadná obsluha a hlášení o stavech pomocí bezdrátového operačního systému pro připojení a kotel tak lze ovládat také prostřednictvím internetu.

Image 3Obr. 3 • WiFi modul Vitoconnect 100

Technologické inovace řeší problém s omezeným prostorem

Ing. Pavel Toman, jednatel Viessmann, spol. s r.o., poznamenal: „Nový Vitocrossal 100 je řešením problému modernizace kotelen s obtížným přístupem, malou podlahovou plochou nebo nízkou světlou výškou. Zvláště starší budovy, jako bytové domy a mnohé školy, mají staré atmosférické kotle, které dříve nebylo možno nahradit kondenzačním kotlem ve stejném prostoru, ale kompaktní technologie kotle Vitocrossal 100 to nyní umožňuje. A vedle svých kompaktních rozměrů poskytuje kotel Vitocrossal 100, díky velkému objemu vody v kotli a regulaci spalování, také účinnost a výkon, kterými je firma Viessmann proslulá a současně vrací technologii kotlů ze „zdi“ na zem.“

Firemní článek