Filtrace mechanických nečistot
Mechanické nečistoty běžně obsažené ve vodě reprezentují obvykle drobné částečky rzi, různý kal, jemný písek, uvolněné kousky usazenin atd. Tyto částice mívají různou velikost od několika mikrometrů (1 μm = 0,001 mm) až třeba po několik desetin milimetru. Právě ony bývají příčinou řady poruch uzavíracích armatur nebo zařízení spojených s vodovodním řadem. Problém se zvýšeným výskytem tohoto znečištění lze snadno vyřešit instalací filtru na přívodu vody do objektu.
Většina typů filtrů mechanických nečistot vstupní vody pracuje na principu filtrační vložky umístěné v nádobce filtru, která je napojena do proudu přitékající vody a zachycuje mechanické nečistoty větší, než je porozita (vyjadřuje se v jednotkách µm) použité filtrační vložky. Pokud se neuvádí jinak, jsou nejběžnější filtry určeny pro „studenou vodu“, tj. pro teploty vody v rozmezí +5 °C až max. +40 °C.
Jaké používáme filtrační vložky
Korpusy filtrů mechanických nečistot jsou nejčastěji osazeny omyvatelnými filtračními vložkami, které se vyrábí z polypropylenu, a jejichž povrch je tvořen klasickou síťovinou, nebo v poslední době stále populárnější verzí, kde jsou vlákna za tepla „zesíťována“ do požadované porozity. U nerezových vložek je skelet opleten nerezovými drátky, nebo jsou otvory vypáleny laserem do hladkého plechu. Velikosti ok se pohybují od 80 do 100 µm.
Jednorázové standardní filtrační vložky jsou obvykle navinuty z bavlněných vláken pro zachycování nečistot velikosti od 1 do 80 µm. Tyto filtrační vložky z organických materiálů se však nedoporučují pro pitnou vodu, protože při zanedbání pravidelné výměny, se mohou stát zdrojem velmi nepříjemných mikrobiologických kontaminací.
V některých případech, např. u větších ohříváků teplé vody, je třeba filtrovat i vodu teplejší. K tomuto účelu jsou určeny celokovové filtry s filtračními vložkami z nerezové oceli, vybavené jedním nebo dvěma manometry pro sledování zanášení filtrační vložky.
Rozdělení filtrů mechanických nečistot
Filtry mechanických nečistot je možno rozdělit na několik kategorií. Jednak podle průtoku vody a připojovací dimenze, dále pak podle konstrukce na standardní filtry dvoudílné (nádobka filtru se šroubuje přímo do hlavy filtru), třídílné (nádobka je fixována do hlavy filtru masívní převlečnou maticí) a filtry s mechanismem cyklonového odkalování. Detailněji lze volit cyklonové filtry s možností připojení i na vertikální potrubí.
Společnost IVAR CS nabízí ucelenou řadu třídílných filtrů GEL.DEPURA o velikosti filtračních vložek 5“ (GEL.DEPURA 550 PP), 10“ (GEL.DEPURA 1000/3000 ve verzích PP/OT/OTR, cyklonové filtry GEL.DEPURA CYCLON 1000/3000 ve verzích PP/OT/SI/OX).
Největší užitnou hodnotu poskytují cyklonové odkalovací filtry GEL.DEPURA CYCLON 1000 PP s plastovou hlavou filtru do velikosti 1“, GEL.DEPURA CYCLON 3000 OT s mosaznou hlavou, OTR s trogamidovou nádobkou, případně OX v celokovovém provedení ve větších dimenzích 1½“ a 2“ pro velké průtoky. Nejnovější cyklonové odkalovací filtry 10“ GEL.DEPURA CYCLON 1000 SI a 3000 SI mají navíc otočné připojení na zadní části pro možnost instalace na horizontální i vertikální potrubí.
Zjednodušeně lze říci, že filtrace mechanických nečistot ve vstupní vodě je velmi důležitým prvkem na hlavních vstupech vodárenských rozvodů do všech druhů objektů. Filtrace mechanických nečistot vstupní vody snižuje riziko poškození instalovaných výtokových, uzavíracích, regulačních i specializovaných armatur. Obecně se proto doporučuje použít filtraci mechanických nečistot vstupní vody před všechny důležité části nebo funkční skupiny vodárenských rozvodů.
Kompletní nabídku filtrů mechanických nečistot GEL.DEPURA a podrobné informace o průtocích, konstrukčním provedení a možnostech instalace včetně technických listů a návodů k instalaci naleznete na www.ivarcs.cz. S případnými dotazy se obraťte na technické oddělení, popř. obchodního zástupce ve vaší oblasti z kontaktů na odkazu https://bit.ly/3xOmRWb.