+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

EXPO v Dubaji začne za rok

07.12.2020 Časopis: 7/2020

Do zahájení první Všeobecné světové výstavy v arabském světě zbývá právě jeden rok. Brány EXPO v Dubaji se mají v odloženém termínu otevřít až 1. října 2021, ale drtivá většina staveb organizátorů je již hotova a do konce roku 2020 by  měla stát i většina pavilonů zahraničních účastníků.

V tom českém už vědecký tým Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT vyzkoušel v provizorních podmínkách systém S.A.W.E.R. – technologické a expoziční jádro pavilonu vyrábějící vodu ze vzduchu.

Vědecký tým UCEEB začal s instalací nákladné technologie v pavilonu České republiky v polovině září, přestože prostor pro něj nebyl připraven – a 1. 10. 2020 ráno, přesně rok před začátkem EXPO, se mu podařilo ve zkušebním testu s pomocí generátoru spustit desikační jednotku: tu část systému, která adsorbuje molekuly H2O ze vzduchu.

Image 2

„Voda teče, ale jedná se o provizorní zkoušku – nemohli jsme k systému zatím ani připojit solární panely, ani rozjet výrobu vody na sto procent,“ říká Tomáš Matuška, vedoucí týmu ČVUT UCEEB, „nyní vše už jen zabezpečíme, protože místnost není utěsněna před prachem a budeme se muset do Dubaje na konci roku vrátit.“

Biotop zahrady, která díky mikro­biálním kulturám dodávaným podpovrchovou závlahou – systému, testovaném v Botanickém ústavu Akademie věd, dokáže růst i v pouštním písku, by měl být kolem pavilonu vysázen do konce února roku 2021 – v optimálním období pro výsadbu rostlin ve Spojených arabských emirátech. Pak se technologická a botanická část systému S.A.W.E.R. propojí a vytvoří oázu v poušti.

Image 1

„Dorazili jsme do Dubaje již letos v únoru, ale zahrada nebyla po stavební stránce pro položení závlahového systému a výsadbu rostlin připravena,“ vysvětluje nutný návrat do Dubaje i Miroslav Vosátka z Botanického ústavu v Průhonicích, a s optimismem dodává: „na druhou stranu jsme se nemuseli bát, že během léta bez vody ze systému S.A.W.E.R. rostliny uhynou.“

Generální komisař české účasti na EXPO předpokládá, že se práce na pavilonu podaří obnovit do konce října, aby během listopadu byla ­dokončena celá stavba a do konce roku i mrak z kapilár, navržený českými architekty z ateliéru Formosa AA a symbolizující mohutný pramen tryskající z písku, ale současně fungující jako slunečník chránící zahradu a návštěvníky před pavilonem.

Rozpočet účasti České republiky na EXPO v Dubaji se aktuálně pohybuje kolem 330 milionů korun.

Z tiskové zprávy

Související časopisy