+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Systém sálavého stropního topení / chlazení IVARCLIMA

14.09.2022 Autor: Miroslav Kotrouš Firma: IVAR CS spol. s r.o.

Změnou klimatických podmínek v uplynulých letech a s nimi souvisejícími zvyšujícími se požadavky pro zajištění teplotního komfortu v administrativním, ale i bytovém sektoru, vzrůstá zájem o moderní suché systémy sálavého stropního chlazení, které lze alternativně v zimním období využívat i pro vytápění.

Image 0

Systém sálavého stropního topení / chlazení IVARCLIMA představuje pokrokovou alternativu k podlahovým otopným a chladicím systémům a je schopen splnit i ty nejvyšší požadavky provozní, zdravotní i ekonomické. V provozním režimu se využívá sálavého přenosu tepla / chladu jako nejúčinnějšího přenosu energie. U systémů sálavého stropního chlazení teplý vzduch stoupá směrem vzhůru ke stropu, kde dochází k jeho ochlazení a následně k jeho poklesu směrem do prostoru až k podlaze. Oproti klasickým klimatizačním jednotkám dochází k rovnoměrnému šíření chladu bez průvanového efektu a proudění studeného vzduchu, který je příčinou nachlazení či jiných zdravotních problémů. Jednou z dalších významných výhod, kterou nelze opomenout, je nulová hlučnost oproti ventilátorovému principu chlazení, díky níž splňuje i vysoké požadavky na hlukové parametry.

Jaké jsou další výhody systému IVARCLIMA?

Image 1

Sádrokartonový systém sálavého stropního chlazení IVARCLIMA je odlišný nejen díky své extrémní všestrannosti a funkčnosti, ale představuje také moderní a praktické řešení používané k dosažení maximální kvality života v každém domácím či pracovním prostředí. Skrytá integrace systému do stěny nebo stropu nezpůsobuje jakýkoliv negativní estetický dopad a kombinuje v sobě úsporu energie spojenou s lepším teplotním komfortem díky rovnoměrné a konstantní distribuci tepla v místnostech. Navíc je zamezeno riziku zanášení nečistotami v oblastech použití tohoto systému. Sádrokartonový strop instalovaný ze sálavých stropních panelů IVARCLIMA s příslušnými lisovacími fitinky IVAR.PPSU IC a rozdělovači je v současné době nejlepším řešením z technického, ekonomického, zdravotního a praktického hlediska. Jedná se o sádrokartonové desky s tepelně izolační EPS vrstvou, v kterých jsou instalované smyčky z plastových trubek s jednoduchým hydraulickým rozložením, vhodné pro průtok teplé nebo studené vody. Pro jednoduchou a rychlou instalaci (kotvení) sádrokartonových panelů se používá systém rychloupínacích kovových prvků Knauf, které používají při běžných technikách pokládky za sucha montéři suchých sádrokartonových stropů.

Kam je možné realizovat systém IVARCLIMA?

Instalace se obvykle provádí na strop nebo stěnu, kde nezabírá užitečný prostor při rozmístění nábytku. V provozním režimu nedochází k žádnému pohybu vzduchu ani k víření prachu, čímž získáte bezkonkurenčně zdravé prostředí. Ve spojení s nuceným větráním (rekuperací) vytápěné nebo chlazené místnosti nejsou potřeba žádná další, esteticky nežádoucí, zařízení, ani nákladné a prašné práce při pokládce na strop nebo stěnu. Systém se vyznačuje velmi nízkou tepelnou setrvačností a krátkou dobou pro hydraulické vyregulování.

Pozitivní dopady na úspory ve spotřebě energie a na životní prostředí

Tento princip chlazení umožňuje dosáhnout až 75 % úspor energie se všemi obnovitelnými zdroji energie, s nízkým dopadem na životní prostředí a rychlou návratností investice v průběhu několika let. Všechny materiály jsou ekologicky nezávadné a recyklovatelné. Systém IVARCLIMA nahrazuje aplikaci mokrých omítkových směsí, zvyšuje tepelnou, protipožární a zvukovou izolaci, nemá vliv na oslabení statiky konstrukcí stěn, protože nepotřebuje sekání drážek ve stěnách. Sálavé stropní topení / chlazení IVARCLIMA představuje inovativní systém splňující požadavky normy ČSN EN 12420 pro systémy chlazení a ČSN EN 14037 pro systémy vytápění, a využívá jednu dostatečně velkou plochu pro výměnu tepla s teplotou média mnohem nižší (u vytápění v rozmezí +27 °C až +35 °C a u chlazení mezi +16 °C až +20 °C) ve srovnání s tradičními systémy.

Jednotlivé systémové komponenty systému IVARCLIMA jsou:

Základním instalačním prvkem jsou prefabrikované sádrokartonové panely IVAR.TOP-CLIMA o celkové tloušťce 30 mm tvořené sádrokartonovou deskou tloušťky 15 mm (s přidanými měkkými dřevitými a skelnými vlákny), která je spojená s expandovanou polystyrenovou izolací EPS 150 v tloušťce 15 mm. V sádrokartonové desce je spirálovitě instalovaná polyetylénová trubka PE-RT s kyslíkovou bariérou o rozměru 10 x 1,3 mm. Pro sektor služeb je možné použít prefabrikované ocelové panely IVAR.METAL-CLIMA pro kontrolovatelné podhledy v designově hladkém nebo mikro perforovaném provedení. Oba typy panelů se dodávají v aktivním nebo pasivním provedení.

Image 2

Pro vzájemné propojení sádrokartonových panelů systému IVARCLIMA s páteřovým rozvodem se používají lisovací fitinky IVAR.PPSU IC s axiálním procesem lisování, které zabezpečují absolutní těsnost ve spoji a s ní související i dlouhodobou životnost systému IVARCLIMA. Pro páteřové rozvody se využívá potrubí v materiálovém provedení PE-X s kyslíkovou bariérou ze zesítěného polyetylénu typového označení IVAR.PE-Xa RCR / RCB. Potrubí pro páteřové rozvody o rozměru 20 x 2 mm je opatřeno návlekovou tepelnou izolací s barevným rozlišením přívodu a zpátečky modrá / červená.

Jelikož se jedná o systém s možným provozním režimem chlazení, je nezbytné dokonalé zaizolování nejenom trubek, ale i lisovacích fitinků tepelnou izolací s uzavřenou buněčnou strukturou. K tomuto účelu je v nabídce instalační příslušenství tepelně izolační pás IVAR.ISIL-PPSU.

Obě varianty sálavých stropních panelů IVARCLIMA jsou dodávané v aktivním a pasivním provedení s finální povrchovou úpravou sádrokarton nebo ocelový plech.

Nový výpočetní software vytvořený společností PROTECH Nový Bor pak umožní a usnadní projekční návrh celého systému. V případě jakýkoliv dotazů nás kontaktujte na adrese info@ivarcs.cz.

Firemní článek