+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Šéf rady ERÚ odejde z funkce kvůli sporům v radě

03.12.2018

Předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vratislav Košťál se rozhodl odstoupit ke 30. listopadu z funkce a vyzval k tomu i další radní. Důvodem jsou podle něj spory v radě, které paralyzují ERÚ.

Image 1

ČTK to oznámil v tiskovém prohlášení. Rada ERÚ je pětičlenná a podle Košťála tři členové nerespektují jeho vedoucí pozici. To mu znemožňuje uskutečnit vize dosažení optimálních cen energií, uvedl. Košťál s dalším členem rady Rostislavem Krejcarem nepodepsali rozhodnutí, jež stanovuje ceny v elektroenergetice na rok 2019.

Košťál nechce v radě pokračovat ani jako řadový člen. „Nemohu a nechci již dále přihlížet nevstřícnosti a bojkotu většiny tří členů rady ERÚ, akceptovat mé zákonné postavení jako osoby, která má řídit činnost rady ERÚ na základě principů demokratického vládnutí a zákonnosti,“ sdělil Košťál. Důsledkem sporů je podle něj pasivita ERÚ a neplnění vizí úřadu jako instituce, která stojí za spotřebiteli s cílem dosáhnout optimálních cen energií. Košťál doplnil, že jeho rezignace situaci nevyřeší. Odstoupit by podle něj měli i ostatní členové rady, a umožnit tak vznik nové rady.

Situace v radě podle Košťála vyúsťuje v rozhodnutí, se kterými se nechce smířit a nést za ně odpovědnost. Neuvedl, která rozhodnutí to jsou. ERÚ v úterý 20. listopadu oznámil, že příští rok vzroste regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti a u plynu regulované ceny klesnou. Podle analytiků mohou některým lidem náklady na energie vzrůst až o několik tisíc korun ročně. Předseda rady Košťál a člen rady Krejcar rozhodnutí o cenách ERÚ nepodepsali.

Média v posledních měsících uváděla, že v radě ERÚ panuje napětí mezi dvěma tábory radních. Krejcar ve středu popřel, že by důvodem nepodepsání cenového rozhodnutí bylo vyústění dlouhodobých sporů mezi členy rady. „Můj podpis u tohoto cenového rozhodnutí chybí pouze proto, že podle mého názoru ceny regulované složky za distribuci mohly být nepatrně nižší. Detail je ukryt v metodice ocenění ztrát,“ uvedl. Krejcar ČTK řekl, že menší výhrady měl i v případě cenového rozhodnutí týkajícího se plynu. "Ale vzhledem k tomu, že regulované ceny plynu klesají, tak jsem proti přijetí tohoto cenového rozhodnutí nebyl," sdělil. Podotkl, že lituje, že se letos z důvodu většinového názoru rady nekonala tradiční tisková konference k cenovým rozhodnutím.

Zdroj: ČTK, ERÚ