+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Rekuperace – řízené větrání, které ušetří peníze domácnostem a pomůže splnit klimatické cíle

16.01.2024 Firma: STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

V moderních energeticky úsporných budovách je více než 50 % tepelných ztrát způsobeno větráním. V současnosti se staví dokonale utěsněné budovy, ve kterých nedochází k výměně vzduchu a přirozenému proudění skrz samotnou konstrukci domu. Aby se místnost řádně vyvětrala, je nutné několikrát denně otevírat okna. Zatímco v létě toto větrání klade vyšší energetické nároky na výkon klimatizace, v zimě teplo uniká otevřenými okny. U systémů nuceného větrání v obytných budovách jsou k dispozici různé možnosti snížení tepelných ztrát, přičemž největší potenciál úspor energie má rekuperace tepla.

Rekuperace je funkce systému řízeného větrání, která umožňuje eliminovat tepelné ztráty a dosáhnout vyšší energetické úspory na rozdíl od častého otvírání oken. Majitelé budov, kteří projektují své novostavby s cílem dosáhnout co nejnižší energetické náročnosti, často diskutují o tom, zda je řízené větrání s rekuperací potřebné, pokud budou mít tepelné čerpadlo. Zatímco tepelné čerpadlo primárně zajišťuje dodávku tepla pro vytápění a ohřev teplé vody, případně chlazení, řízené větrání s rekuperací zajišťuje přívod čerstvého vzduchu a jeho výměnu a slouží také ke zpětnému získávání tepla.

Image 0Decentrální větrací jednotka VLR 70 L Trend EU (zdroj: STIEBEL ELTRON)

Rekuperace tepla jako žádoucí systém k tepelným čerpadlům

Účinnost větrání domů s rekuperací tepla zkoumal také německý Institut pro technické zařízení budov ITG v Drážďanech. Ve studii porovnávali systémy větrání s rekuperací tepla a konvenční tepelná čerpadla pro vytápění. Pro srovnání použili tzv. ekvivalentní koeficient účinnosti rekuperace tepla, který je přímo srovnatelný s charakteristickou hodnotou tepelných čerpadel. Výsledky studie ukázaly, že za typických podmínek je ekvivalentní koeficient účinnosti rekuperace tepla přibližně 11 až 25, zatímco koeficient účinnosti tepelných čerpadel (COP) je přibližně 3 až 6. Ekvivalentních koeficientů účinnosti se dosahuje při nízkých venkovních teplotách. Rekuperace tepla se ukázala jako přirozený doplňkový systém k tepelným čerpadlům, který přispívá k odlehčení energetické sítě, zejména v temném a bezvětrném zimním období, ale také ke snížení energetické náročnosti otopného systému a tím k úsporám.

Klíčové pro úsporu energie a ochranu klimatu

Větrání se zpětným získáváním tepla je energeticky vysoce účinné a lze jej považovat za klíčovou technologii pro dosažení cílů v oblasti ochrany klimatu, která je rovnocenná ostatním obnovitelným zdrojům energie. Větrání s rekuperací tepla pomocí ventilátorů má velký význam jak v obytných domech, tak v novostavbách nebo v zrekonstruovaných domech. Může snížit nejen náklady na vytápění, ale také investiční náklady na topnou techniku. Řízené větrání navíc prospívá i stavu samotné budovy, protože rekuperace pomáhá udržovat optimální vlhkost v interiéru a zabraňuje tak výskytu plísní. Ve prospěch rekuperace však hovoří i celá řada dalších faktorů, jako je redukce CO2, odlehčení elektrických a tepelných sítí, zlepšení kvality vnitřního ovzduší a pozitivní vliv na zdraví, neboť řízené větrání odstraňuje ze vzduchu alergeny, prach a spory.

Image 3Kompaktní centrální jednotka LWZ 8 CS Premium"4v1" pro větrání, vytápění , ohřev vody a chlazení (zdroj: STIEBEL ELTRON)

Moderní rekuperační jednotky

Společnost STIEBEL ELTRON nabízí také moderní rekuperační jednotky, které zajišťují regulovanou výměnu vzduchu. Tyto větrací systémy regulují proudění vzduchu, odstraňují z interiéru vydýchaný vzduch, nepříjemné pachy a vodní páry, a zároveň přivádějí čerstvý filtrovaný vzduch do všech koutů místností. Kromě čerstvého vzduchu pomáhají také udržovat rovnoměrnou teplotu s vyváženou vlhkostí. Výměníky tepla STIEBEL ELTRON jsou schopny odebrat až 94 % tepelné energie z odváděného vzduchu a předat ji čerstvému vzduchu proudícímu dovnitř. Kromě toho dokáží zpětně získat až 68 % vlhkosti a vracet ji zpět do místností.

Image 1Princip funkce decentrální rekuperační jednotky (zdroj: STIEBEL ELTRON)

Centrální nebo decentrální větrání s rekuperací tepla?

Řízeného větrání obytných prostor lze dosáhnout instalací centrálního nebo lokálního systému rekuperace tepla. U centrálního systému větrání je větrací jednotka umístěna nejčastěji v technické místnosti a vzduch je rozváděn potrubím. Centrální větrací systém s rekuperací tepla je ideálním řešením pro novostavby, protože s instalací této jednotky se obvykle počítá již v projektu domu kvůli umístění rozvodů vzduchu. Vzduch je rozváděn flexibilním systémem rozvodu vzduchu LVS. Ty se nejčastěji instalují do podhledů, ale v novostavbách je lze instalovat i do podlahy. Množství vzduchu, které se v místnosti vymění, je určeno výkonem ventilátoru. Díky jednoduché regulaci lze proudění vzduchu přizpůsobit vašim potřebám. U integrálních jednotek lze odváděný znečištěný vzduch využít pro ohřev vody nebo vytápění pomocí tepelného čerpadla.

Decentrální, tj. lokální větrací systém je ideální volbou zejména při renovacích nebo rekonstrukcích nebo při lokálních problémech s vlhkostí. Tento systém se obvykle skládá z několika větracích jednotek, které jsou umístěny na obvodové zdi. Snadná instalace lokální jednotky přímo do otvoru ve zdi umožňuje použití i v místech, kde není možné instalovat rozvody ventilace. Decentrální jednotky STIEBEL ELTRON jsou energeticky úsporné a náklady na jejich instalaci jsou relativně nízké. Nabízejí však všechny výhody centrálního větrání a jsou alternativou pro modernizace nebo rekonstrukce domů.

Image 2Centrální větrací jednotka VRC-W 400 E (zdroj: STIEBEL ELTRON)

Firemní článek