+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Prodej článkových otopných těles stoupá

15.01.2018 Firma: ZEHNDER Group Czech Republic s.r.o. Časopis: 8/2017

Rozhovor s Ing. Jiřím Štekrem, vedoucím zastoupení Zehnder Group pro ČR a SR

Otázka:

Zehnder Charleston představuje první ocelový radiátor, vyráběný již od roku 1930. Jaký význam má dnes pro výrobce Zehnder?

Odpověď:

Zehnder Charleston neztratil nic ze svého významu pro naši firmu. Tehdy, stejně jako dnes, představuje důležitý pilíř portfolia produktů Zehnder a má značný vliv na hospodářský úspěch firmy. V průběhu posledních let se podařilo výrazně zvýšit jeho podíl na trhu článkových radiátorů v mnoha zemích střední Evropy a postupně budujeme jeho pozici i na našem trhu. Tento úspěšný příběh mohl Charleston dosáhnout pouze proto, že byl přizpůsobován novým výzvám na trhu – neustálému zvyšování kvality produktu, inovování výrobní technologie.

Otázka:

Co se týká „výrobních postupů“, jaké inovace byly zahrnuty do výroby v poslední době pro optimalizaci výrobního procesu a pro pokračování úspěšného příběhu článkových radiátorů Charleston?

Odpověď:

Zehnder Group v posledních letech silně investoval do výroby v německém závodě v Lahru a zavedl nové výrobní technologie. V současnosti je zcela nová metoda laserového svařování Zehnder Charleston LaZer použita v celém výrobním procesu a pro výrobu všech modelů radiátorů. Na rozdíl od svařování elektrickým odporem, které je stále v tomto průmyslu rozšířené, tento čistý proces svařování zaručuje, že uvnitř radiátoru nezůstanou žádné zbytky strusky a nečistot po svařování, což zabraňuje zablokování ventilů (obr. 1). Kromě optimalizace průtoku teplonosné látky a tepelného výkonu to také znamená, že instalatér potřebuje méně času na pročištění otopné soustavy k zajištění spolehlivého provozu. Navíc svařovaný spoj je 100% těsný a povrch radiátoru dokonale hladký.

Image 1Obr. 1 • Vlevo: článek svařený starší metodou, vpravo: článek svařený laserem

Otázka:

Je svařování laserem jedinou významnou inovací?

Odpověď:

Za zmínku stojí další výrobní opatření, které umožnilo kompletní zalakování svárových spojů mezi články a tím přispělo k lepšímu vzhledu a zvýšení úrovně ochrany proti korozi (obr. 2). Pro kontrolu kvality procesu výroby Zehnder Charleston se používá 3D souřadnicová měřicí jednotka, která nepřetržitě kontroluje rozměrovou přesnost i těch nejmenších tolerancí, čímž zjišťuje jakékoli výrobní neshody.

Image 2Obr. 2 •

Otázka:

Jak jste již zmínil, článková otopná tělesa Zehnder Charleston se vyrábí výhradně v Německu. Jaké výhody z toho má zákazník?

Odpověď:

„Made in Germany“ pro zákazníka znamená především a) precizní kvalita – za mého 8letého působení ve firmě Zehnder jsme řešili 2–3 kvalitativní problémy, b) vysoká pružnost dodávek – radiátory Charleston jsou v 37 různých výškách (od 19 do 300 cm), 5 hloubkách (od 6,2 do 21 cm), libovolných délkách (počet článků x jeho šířka 46 mm), v 37 různých typech připojení a ve více než 50 barevných odstínech k dodání do 2–3 týdnů! c) možnost obdržet Charleston ve všech myslitelných provedeních – s integrovaným ventilem, do oblouku (obr. 3), rohový, lomený, stojící na podlaze, pozinkovaný pro obzvláště vlhké prostory, vysokotlaký do 19 bar, elektrický, d) bezpečné balení ve smršťovací fólii a celistvém kartonu (obr. 4), e) snadná a rychlá montáž díky rychloupínacím upevňovacím konzolám EasyFix, jejichž použitím instalatér ušetří až třetinu času na montáž (obr. 5). Kombinace všech těchto aspektů odlišuje Charleston od jiných, na českém trhu dostupných ocelových článkových těles, které většinou pochází z italské výroby.

Image 3Obr. 3 • Zehnder Charleston je k dodání ve všech myslitelných provedeních – s integrovaným ventilem, do oblouku, rohový, lomený, stojící na podlaze, pozinkovaný pro obzvláště vlhké prostory, vysokotlaký do 19 bar, elektrický. Ve výrobním závodě Zehnder probíhají nejmodernější výrobní procesy ruku v ruce s individuálním zpracováním, tak jako je vidět na obrázku při výrobě radiátoru ve zvlněném provedení. Made in Germany

Image 4Obr. 4 • Balení Zehnder Charleston ve smršťovací fólii a celistvém kartonu, chrání radiátor během dopravy, skladování, manipulaci stejně jako při dokončovacích pracích v interiéru

Image 5Obr. 5 • Použitím rychloupínací upevňovací sady EasyFix je montáž radiátorů Zehnder Charleston snadná a rychlá – instalatér ušetří až třetinu času na montáž

Otázka:

V České republice i na Slovensku jsou prodávány především takzvané deskové radiátory. Je o trubkové radiátory Charleston zájem?

Odpověď:

Ano je a postupem času větší. Článkové radiátory Charleston jsou jednak ideálním řešením pro rekonstrukce budov a vil, zejména těch postavených od konce 19. století až do počátku 2. světové války, tak současně vhodným řešením pro novostavby. Umožňují jednoduché čištění, poskytují zdravější teplo s vyšším podílem sálání a se svislým průtokem otopné vody se hodí do moderních nízkoteplotních soustav, vytápěných kondenzačním kotlem či tepelným čerpadlem.

Otázka:

současnosti také radiátory musí přispívat ke „zdravému vnitřnímu klima“. Jakými zvláštními hygienickými vlastnostmi disponuje Zehnder Charleston?

Odpověď:

Povrchová úprava práškovou barvou dodává tělesu Zehnder Charlestonu extrémně hladký a díky tomu velmi snadno čistitelný povrch. Dostatečně velká vzdálenost mezi trubkami umožňuje čištění ještě snadnější. Na zvláštní přání zákazníka se může při použití ve vlhkých prostorách objednat také galvanické pozinkování, které mnohonásobně zvyšuje ochranu proti korozi. Na základě těchto charakteristických hygienických vlastností získal Zehnder Charleston hygienický certifikát.

Otázka:

Závěrečná otázka se týká barevnosti. Běžné radiátory se prodávají pouze bílé. Jak je tomu u radiátorů Zehnder Charleston? Je nějaký rozdíl v jejich povrchu?

Odpověď:

Také radiátory Charleston se prodávají z větší části v bílé barvě. Avšak vzhledem k tomu, že se jedná o designové produkty, kterými lze zvýraznit navržený styl bydlení, objednávky na barevná provedení tvoří téměř 20 % z celkového prodeje. Z více než 50 barevných odstínů je nejžádanější průhledný lak Technoline (obr. 6).

Levné deskové radiátory jen s jednou vrstvou lakováni mohou dříve korodovat. Zvolením článkových těles Charleston nebo ostatních designových radiátorů ­Zehnder s 2vrstvým lakováním získáte prvotřídní výrobek s dlouhou životností a vysokou odolností proti korozi. Nejprve se provádí anaforetické nanášení základní vrstvy laku s vysokou antikorozní ochranou, následuje nanášení vrchní práškové barvy, která je poté vypálená na požadovanou tvrdost.

Image 6Obr. 6 • Barevnými radiátory Charleston lze zvýraznit styl bydlení. Z více než 50 barevných odstínů je nejžádanější průhledný lak Technoline, který nechává vyniknout ryzí vzhled oceli a těleso působí atraktivním dojem. K dodání je s lesklým povrchem a od roku 2017 rovněž s matným, působícím dojmem nerezové oceli

Firemní článek