+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Plynové filtry IVAR.FM / FMP

18.04.2023 Autor: Miroslav Kotrouš Firma: IVAR CS spol. s r.o.

Plynové filtry z nabídky společnosti IVAR CS se v posledním období dostávají do popředí zájmu mnoha realizačních firem, ale i projekčních společností a provozovatelů kotelen v důsledku problémů způsobených dodávkami plynu jiného složení, než na který jsme byli doposud zvyklí. V uplynulých měsících zaznamenali výrobci plynových kotlů výskyt znečištění plynovodů, konkrétně pak plynovodů realizovaných z měděného potrubí. Následně bylo prokázáno, že plynovodní přípojky jsou čisté a problém se týká pouze měděných částí plynovodů, kdy dochází k ucpávání trysek hořáků (plynových armatur) jemnými černými šupinkami (práškem).

Image 0

To má za následek znečištění sedel plynových armatur, které pak netěsní, což způsobuje v lepším případě pouze poruchu kotle, v horším případě pak může dojít k nekontrolovanému hoření, respektive k úniku plynu do spalovací komory, obojí s vážnými následky. Chemickou analýzou bylo prokázáno, že znečištění je způsobeno v závislosti na ložisku, z kterého je plyn těžen, a následnou reakcí vody a sirných složek obsažených v plynu s měděnými rozvody dochází ke vzniku sirníku měďného. I v případech pouhé nefunkčnosti může jít o opravu ve formě nutné výměny plynové armatury v řádech několika tisíc Kč, nepočítaje náklady na dopravu a vyčištění plynovodu. Řešení, které nabízí společnost IVAR CS, je nejenom instalace závitových a přírubových plynových filtrů typ IVAR.FM, respektive IVAR.FMP, ale i realizace plynovodů ze stále oblíbenějšího systému vícevrstvých trubek ALPEX-GAS a systému rozvodů plynovodů v lisovaném nerezovém potrubí IVAR.INOX GAS.

Plynové filtry byly do nedávné doby velmi často opomíjeny s vědomím, že plyn je čisté médium, které není zapotřebí filtrovat. To však již dnes neplatí a instalaci plynových filtrů, jejichž funkcí je zabraňovat průchodu prachu nebo různých znečišťujících částic unášených plynem, vnímáme jako samozřejmost. Filtrací plynného média jsou chráněny další, a ne zrovna levné prvky systému, jako jsou plynové armatury, hořáky plynových kotlů, regulátory nebo bezpečnostní uzavírací prvky.

Image 1

Společnost IVAR CS je dodavatel dvou základních typů plynových filtrů, a to závitových v dimenzích od 1/2″ do 2″ typového označení IVAR.FM a přírubových, dodávaných v dimenzích od DN 32 do DN 100 pod typovým označením IVAR.FMP.

Oba typy plynových filtrů disponují velkou filtrační plochou filtrační vložky vyrobené ze syntetického omyvatelného materiálu s volitelnou porozitou 10, 20 a 50 µm. Filtrační část je pak plně vyjímatelná pro kompletní kontrolu a čištění. Konstrukce plynových filtrů umožňuje v případě potřeby zaměnit filtrační vložku o porozitě nižší za filtrační vložku o porozitě vyšší a naopak. Těsnost horního krytu garantují speciální těsnicí O-kroužky odolné proti působení plynů I., II. a III. třídy (suché plyny).

V závislosti na typu umožňují plynové filtry měření tlaku v přívodním potrubí standardními způsoby. Nabízené typy plynových filtrů jsou v souladu s PED 2014/68/EU a (EU) 2016/426 a splňují požadavky norem ČSN EN 126 a ČSN EN 13611.

Na obrázcích níže pak můžete vidět zanesení plynových armatur v důsledku nepoužití plynových filtrů.

Image 2

V případě doplňujících dotazů Vám jsou k dispozici obchodně-techničtí zástupci, a případně technické oddělení společnosti IVAR CS. Uvedené výrobky jsou dostupné v síti našich smluvních velkoobchodních partnerů.

Firemní článek