+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Odklad jednání konzultačního komitologického výboru EU o zpřísněných emisní limitech pro kotle, kamna a krby je krok správným směrem. Komise by ale měla od regulace zcela upustit

14.07.2025 Autor: Ing. Jaroslav Schön Časopis: 2/2025

Dřevo patří mezi tzv. biomasu a je významným obnovitelným zdrojem energie. Využíváním biomasy při výrobě tepla a energie snižujeme nejen závislost ČR na dovozu fosilních paliv, ale i emise skleníkových plynů. Je však třeba, abychom biomasu spalovali efektivně.
Požadavky na efektivnost spalování (tzv. Ekodesign) stanovila Evropská komise v roce 2015. Pro kotle na pevná paliva nařízením NK (EU) 2015/11891) (s účinností od roku 2020), pro kamna a krby nařízením NK (EU) 2015/11852) (s účinností od roku 2022). Je třeba zdůraznit, že i z dnešního pohledu představují tyto požadavky vysoký standard a přispívají tak vysokou měrou ke zlepšování životního prostředí při boji s klimatickou změnou.

Přesto se Evropská komise rozhodla provést revizi limitů a uvedené požadavky od poloviny roku 2027 ještě zpřísnit. Vývoj v oboru se však neposunul takovým způsobem, aby bylo možné v uvedeném
termínu tomuto nařízení vyho-vět, aniž by došlo k významnému zdražení výrobků a k omezení (a to úplnému) nezávislosti části jejich uživatelů. Je třeba ještě dodat, že navrhovaná zpřísnění nebyla pouhým návrhem korekcí stávajících požadavků na ekodesign kotlů a lokálních spotřebičů na pevná paliva, ale zcela zásadní revoluční změnou ve všech požadovaných parametrech, jak z pohledu požadavků na minimální emise a sezonní účinnosti, tak z pohledu ostatních technických požadavků na výrobky a jejich následný servis. Vzhledem k tomu, že se v průběhu doby (jak se tak v životě stává) celá „kauza“ začala zamlžovat a začaly se k ní vyjadřovat další a další méně či více kompetentní a v oboru (ne)vzdělané osoby, dovolte mi, abych se pokusil, s využitím stanovisek Asociace podniků topenářské techniky (APTT), Asociace pro efektivní vytápění dřevem (AEVD), Společenstva kominíků ČR (SKČR), Cechu kamnářů ČR (CKČR) a jednotlivců o rekapitulaci:

Návrh zpřísněných limitů „draft návrhu revize“ byl zveřejněn v pátek 24. ledna 2025 na platformě evropské komise (tzv. CIRCAB), kde vydržel „celé“ tři dny!!!!, s tím, že její projednání je stanoveno na 12. února 2025. Ani Hospodářská komora ČR (HKČR), ani nikdo jiný bohužel na zveřejnění tak důležitého materiálu nebyl ze strany státu upozorněn. HKČR přesto prostřednictvím svých autorizovaných začleněných společenstev na návrh reagovala a zaslala na Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nejen analýzu zmíněných opatření navrhovaných evropskou komisí, ale i vyjmenovala důsledky jejich dopadu na domácí firmy i spotřebitele. Zároveň kompetentním osobám na MPO předložila návrhy na stanovisko ČR pro blížící se úvodní připomínkové řízení.

HKČR a jednotlivé profesní spolky svá stanoviska a rozbory zveřejnily formou tiskových zpráv a vedení HKČR ho bezodkladně předalo našim europoslancům a zástupkyni HKČR v EU. Napříč politickým spektrem se nám podařilo získat významnou podporu, média se problematice věnovala, a tak se podařilo na problematiku upozornit nejen kompetentní a dotčené, ale i širokou veřejnost.
Naše pozice podpořili ministři životního prostředí a průmyslu a obchodu ČR a postup evropské komise razantně odsoudili také někteří čeští europoslanci.
Společně s námi se „ozvali“ i naši zahraniční partneři a významní zástupci evropských výrobců a profesních spolků. Pod tlakem se nakonec evropská komise rozhodla projednávání ná-
vrhu draftu odložit, a to prozatím bez náhrady. Tolik k průběhu.

Později se však objevila vyjádření (zejména některých našich europoslanců, mluvčí a zástupců evropské komise) která celou věc bagatelizují a zpochybňují některé argumenty. Na některé již odpověděli zástupci profesních spolků – např. Ing. Zdeněk Lyčka z APTT.
Nicméně bych rád využil této příležitosti a k některým „nejasnostem“ se vyjádřil osobně.

Bude mít návrh evropské komise vliv na cenu palivového dříví?

NE. Nejedná o zdražení samotného paliva, ale o vyšší vstupní investici do nových zdrojů tepla.
Pokud starý zdroj tepla doslouží, na trhu budou v případě prosazení výše zmíněného návrhu od roku 2027 nové zdroje již s dramaticky vyšší pořizovací cenou (předpoklad výrobců je, že např. u kamen se zvedne cena více než dvojnásobně).
To by mělo paradoxně ten dopad, že místo nákupu nového ekologičtějšího zdroje budou jejich provozovatelé donekonečna opravovat ten starý, který bude produkovat stále více a více emisí. Pokud je nám známo, žádný zákaz nebo postih za provoz stávajících spotřebičů není v plánu.


1) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=OJ:JOL_2015_193_R_0005
2) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=OJ:JOL_2015_193_R_0001

Ale co není, může být – stejně jako v současnosti, kdy vytápět v kotlích třídy 1 a 2 je pod pokutou zakázáno.

Údajně se sníží konkurenceschopnost českých firem a celková energetická bezpečnost země.Byl by pro české firmy takový problém začít vyrábět jiné kotle, po kterých bude poptávka?

Výraz „údajně“ není na místě. To je jasný a jednoznačný fakt. Můžeme být hrdi na to, že české firmy patří k evropské špičce ve vývoji a výrobě kotlů a kamen na biomasu.Problém není v tom, že by do dvou let nebyly schopny vyvinout výrobky, které by novým požadavkům vyhověly. Jedná se především o malé a střední firmy, které poté, co přežily covidové rány, nyní bojují především s drahými energiemi. K tomu přičtěme investice do vývoje nových výrobků a povinnost nových certifikací, které s sebou přinesou zásadní investice. Ty by pro jednotlivou firmu představovaly až miliony korun.

Nové spotřebiče by navíc díky jejich složitosti, bez které nelze navrhovaných požadavků dosáhnout, zdražily takovým způsobem, že podle nejnovějších odhadů APTT by skokově poklesl trh s kotli a kamny na biomasu až o 80 %. Takže vysoké investice kontra rapidně snížené tržby, to je koktejl, který by pro malé a střední firmy byl smrtící. Přežili by (i když s problémy) velké nadnárodní firmy, které budou vyrábět násobné množství výrobků a dodávat je na násobně větší trh.

Dřevní biomasa je významný domácí zdroj energie pro vytápění domácností, zvláště těch sociálně slabších uživatelů. Razantní snížení dostupnosti cenově přijatelných spalovacích zdrojů by znamenalo postupné nahrazování těchto zdrojů jinými zdroji, závislými na plynu či elektrické energii. Plyn dovážíme, elektrickou energii již brzy budeme také. Je tedy třeba se co nejvíce zaměřit na to, abychom alespoň v domácnostech spalovali to, co si doma umíme vyrobit/vytěžit.
Z hlediska ekologie je k tomu třeba dodat, že ze dřeva, které se nespálí a shnije v lese, vznikne stejné množství CO2, jako když ho spálíme v kamnech, či kotlích dnešní moderní konstrukce.

Jsou opravdu některé návrhy evropské komise bez vazby na fyzikální zákony?

Už dnes se výrobci, ve snaze docílit požadované účinnost spalování, dostávají s garantovanou teplotou spalin na hranici rosného bodu. Mnozí z vás, kteří se v oboru pohybují, mi jistě dají za pravdu, že se pro nás, kominíky, stalo navrhování komínů pro takové spotřebiče noční můrou. A teď si přestavte, že v návrhu byla účinnost kotlů pro spalování dřeva zvýšena o dalších 5 %.
To by šlo podle výrobců splnit jen za předpokladu, že by výstupní teplota spalin musela klesnout zhruba někde k hranici 80 až 60 °C. To je opravdu zcela proti fyzikálním zákonům.
Přirozený komínový tah totiž vzniká díky rozdílu výšek a teplot v sopouchu a ústí komína (účinná výška, teplota spalin a teplota prostředí v ústí komína). Tím pádem bychom se zcela nepochybně neobešli bez ventilátorů v ústí komínů. Nemluvě o tom, jak by nám spaliny proudící ve spalinové cestě při teplotě pod rosným bodem vesele „dehtovaly“, což by významně „přispělo“ k ohrožení požární bezpečnosti a ke znečištění ovzduší.

Jak jsem již uvedl, dřevo (biomasa) je obnovitelný zdroj energie. Proto je jeho (její) efektivní spalování z hlediska boje s klimatickou změnou krok správným směrem. Navíc, pokud nahradíme fosilní paliva biomasou, přispíváme tak velkou měrou k energetické soběstačnosti a tím i naší bezpečnosti.

Zkusme se tedy společně s těmi, kdo o tom rozhodují, zamyslet nad tím, zda by nebylo pro životní prostředí výhodnější, kdyby se EU při boji s klimatickou změnou soustředila spíš, než na neustálé
zpřísňování požadavků pro výrobce (stejně jako u limitů pro spalovací motory pro automobilky, by zpřísňování limitů pro spalování pevných paliv mohlo vést k likvidaci výrobců kotlů, kamen a krbů) na podporu a rozvoj stávajících technologií, a hlavně edukaci uživatelů spotřebičů paliv.

Dovoluji si s jistotou tvrdit, že více než nějaké procento účinnosti navíc, dosažené při zkouškách ve zkušebně (v laboratorních podmínkách), je pro ochranu životního prostředí důležitější to, jak spotřebiče paliv provozujeme. Tedy následující faktory:
– Vhodná volba spotřebiče paliv (typ a výkon).
– Odborný návrh spalinové cesty.
– Efektivní provoz (používat vhodné palivo a umět správně topit).
– Pravidelná údržba (čištění + kontroly spotřebičů paliv a spalinové cesty).

Literatura

[1] HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY. Nová evropská směrnice ohrozí výrobce kotlů, krbů i kamen na dřevo, dřevěné brikety a další biomasu a výrazně zdraží topení statisícům domácností. Online. Dostupné z: https://www.komora.cz/blog/tiskove-zpravy/nova-evropska-smernice-ohrozi-vyrobce-kotlu-krbu-i-kamen-na-drevo-drevene-brikety-a-dalsi-biomasu-a-vyrazne-zdrazi topeni-statisicum-domacnosti/ [citováno 2025-3-24].
[2] LYČKA, Zdeněk. Stanovisko APTT k navrhovaným změnám podmínek ekodesignu pro kotle a lokální spotřebiče na pevná paliva. Online. In: Asociace podniků topenářské techniky. Valašské Meziříčí, 3. 2. 2025. Dostupné z: http://www.aptt.cz/aktuality-index/stanovisko-aptt [citováno 2025-3-24].
[3] ASOCIACE PRO EKOLOGICKÉ VYTÁPĚNÍ DŘEVEM. EU by měla zvážit dopady regulací na domácnosti. Online. Dostupné z: https://aevd.cz/nova-regulace-vytapeni-drevem-eu-by-mela-zvazit dopady-nejen-na-zivotni-prostredi-ale-i-na-domacnosti-a-prumysl/ [citováno 2025-3-24].
[4] LYČKA, Zdeněk. Dřevo je pro část Evropanů nejdostupnějším zdrojem tepla, upozorňuje šéf topenářů. Online. In: Obnovitelně.cz 1. 3. 2025. Dostupné z: https://www.obnovitelne.cz/clanek/3709/drevo-je-pro-cast-evropanu-nejdostupnejsim-zdrojem-tepla-upozornuje-sef-topenaru [citováno 2025-3-24].

Autor:
revizní technik spalinových cest, znalec v oboru stavebnictví, specializace kominictví, člen TNK 27 - Požární bezpečnost staveb, prezident Společenstva kominíků ČR, člen představenstva Hospodářské komory ČR
Další články autora
Všechny články autora
Související časopisy