+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Oběhová čerpadla jsou klíčovým prvkem moderního vytápění. Od jeho vynálezu uplynulo už 95 let

21.11.2023 Firma: WILO CS, s.r.o.

Oběhové čerpadlo je dnes tržním standardem a je jím vybavena každá budova od velikosti rodinného domu až po velké průmyslové podniky, v nichž zajišťuje vytápění, chlazení i cirkulaci vody. Vynález oběhového čerpadla byl před 95 lety opravdovou revolucí ve vytápění a započal novou éru pro další vývoj a inovace v tomto odvětví. Vynalezl ho v roce 1928 Wilhelm Opländer z rodiny zakladatelů společnosti Wilo, čímž výrazně zlepšil životní podmínky obyvatelstva. První oběhové čerpadlo bylo instalováno do dolu v německém Dortmundu pro horníky, kteří díky němu měli přístup k teplé vodě. To jim zajistilo větší komfort a lepší hygienické podmínky. Oběhová čerpadla získávala rychle na atraktivitě, což znamenalo velký úspěch nejen pro Wilo, ale také pro celou společnost.

Image 4Vývoj oběhových čerpadel v průběhu let

Louise Opländer měl vždy velký zájem o zlepšení kvality života lidí. Jeho hlavní vizí byla touha zlepšit životní úroveň a hygienické podmínky obyvatel. Tyto cíle se mu podařily naplnit s pomocí jeho syna Wilhelma Opländera.

Image 1Obr. 2 • Louis Opländer, otec Wilhelma Opländera. Položil základy pro budoucí vývoj oběhového čerpadla.

Image 2Obr. 3 • Wilhelm Opländer vynalezl v roce 1928 první oběhové čerpadlo, na který o rok později získal patent.

Ten využil jeho myšlenky a studie jako základ pro další vývoj. V roce 1949 získal patent, když popsal první oběhové čerpadlo na vodní bázi s tzv. bezucpávkovým motorem. Tento zvláštní přístup rodiny Opländerů se propsal do firemní DNA společnosti Wilo, která se kromě výroby a vývoje čerpadel a čerpacích systémů věnuje globálním trendům jako je změna klimatu, urbanizace či nedostatek vody a energií.

Image 0Obr. 1 • Těžba uhlí byla kolem roku 1900 jedním z nejdůležitějších průmyslových odvětví a bylo potřeba horníkům zajistit základní hygienické podmínky. To bylo prvotním impulzem k vynálezu oběhového čerpadla.

„Aktuálním tématem a dlouhodobou vizí společnosti Wilo je úspora energií a globální snížení CO2. V rámci těchto témat jsme založili kampaň pod názvem Join the Ecolution, prostřednictvím které se snažíme seznámit veřejnost s možnostmi zvýšení energetických úspor společně se snížením CO2 prostřednictvím výměny zastaralých oběhových čerpadel. Přes to, že je každá budova vybavena oběhovým čerpadlem, tak jim provozovatelé domů nevěnují pozornost většinou až do chvíle, kdy přestanou fungovat. Právě stáří čerpadel je hlavním problémem. V České republice je každá druhá budova vybavena stále ještě vysoce nehospodárnými čerpadly z konce devadesátek, která vykazují velkou energetickou náročnost. Výměna těchto čerpadel přináší běžně 80% úspory elektrické energie, ale i významné snížení množství CO2.“ Vysvětlil aktuální problém na trhu s čerpadly Jan Cidlinský, výkonný ředitel WILO CS.

Image 3Obr. 4 • Vývoj grafické podoby loga Wilo

Firemní článek