Nová výstava věnovaná příběhu topenářského a instalatérského řemesla
Technické muzeum v Brně (TMB) otevřelo novou výstavu s názvem „Příběh topenářského a instalatérského řemesla“, která je veřejnosti přístupná od 19. března 2025 do 31. srpna 2025. Výstavu muzeum připravilo ve spolupráci s hlavním partnerem, Cechem topenářů a instalatérů České republiky. Autorem textů ve výstavě a předním odborníkem na tuto problematiku je člen Cechu, Ing. Jakub Vrána, Ph.D., z Ústavu technických zařízení budov Fakulty stavební VUT v Brně.
„Výstava si klade za cíl zmapovat historii topenářského a instalatérského řemesla včetně současného vývoje,” uvádí kurátorka výstavy Mgr. Marie Gilbertová, která v Technickém muzeu v Brně působí současně jako kurátorka v oboru Řemesla. „Málokdo si uvědomuje, jak moc nás toto mnohými nespravedlivě přehlížené řemeslo obklopuje a jak moc ovlivňuje kvalitu našeho života. Každý den, kdy otočíme kohoutkem, zapneme topení či sporák, nebo spláchneme toaletu, využíváme výsledky práce zručných řemeslníků a inovace generací inženýrů a projektantů,” dodává.
Exponáty pro tuto výstavu zapůjčili nebo darovali, kromě Cechu topenářů a instalatérů ČR, také Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Chomutov, Fakulta stavební VUT v Brně, Jihomoravské muzeum ve Znojmě, Národní technické muzeum, Strojírenský zkušební ústav v Brně, Plynárenské muzeum/Pražská plynárenská a.s, JIKA, GROHE ČR s. r. o., Hansgrohe CS s. r. o., ITES spol s. r. o., manželé Šmídovi, doc. Ing. Petr Cikrle, Ph.D. a další instituce a soukromé osoby. Součástí výstavy bude i prezentace moderních vzdělávacích systémů a firem.
„Historie oboru sahá až do dob starého Řecka a Říma, kdy se vytvářely vodovody pomocí akvaduktů a trubek z pálené hlíny nebo olova,” pokračuje Ing. Jakub Vrána. „V Brně byl zřízen první vodovod přivádějící vodu do kašen v roce 1415. Nejprve se jednalo o dřevěné trubky, ty pak byly postupně v průběhu času nahrazovány trubkami z pálené hlíny nebo kameniny, později se jednalo o litinu, ocel, dokonce i sklo. Dnes se jedná již většinou o plasty, ale litina se pro vodovodní řady uložené v zemi také stále hodně používá.”
Výstava zahrnuje především technická zařízení a instalace uvnitř budov a její součástí jsou témata jako
vnitřní kanalizace a vodovody, čerpací technika, příprava teplé vody a věnuje se rovněž vývoji zdravotně-technických
zařizovacích předmětů.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout např. historické záchodové mísy, dřevěný nádržkový splachovač, bidet
a různé ventily a baterie. Zajímavá je také vystavovaná dobová literatura včetně učebnic, také instalatérské
nářadí. Část výstavy se věnuje domovním plynovodům a plynovým spotřebičům. V této sekci bude možné vidět
staré plynové ohřívače, topidla či plynoměry. Dalším okruhem výstavy je oblast ústředního vytápění, která
návštěvníkům ukáže články různých otopných těles, regulátory teploty a armatury.
„Výstava se věnuje vzniku a vývoji instalatérského řemesla – první instalatéři působili v zahraničí už před rokem 1850, do Českých zemí přišli z Německa až s budováním plynovodů”, vysvětluje Ing. Jakub Vrána. „V roce 1890 již bylo u nás 24 instalatérských podniků. Podobně jako jiná řemesla, i instalatéři chtěli mít své společenstvo. Až v roce 1910 se podařilo, díky iniciativě Václava Štefana, ustavit nové společenstvo – Grémium koncesovaných instalatérů plyno-vodovodů. Poté vznikla další grémia a společenstva, která však po znárodnění podniků v roce 1949 zanikla.”
V roce 1992 založili pánové Franz Ziegler, Ing. Vladimír Valenta a Ing. Pavel Stolina Cech topenářů a instalatérů České republiky v Brně (CTI ČR). Společenstvo se stalo postupně týmem odborníků a získalo autorizaci od Hospodářské komory ČR. CTI ČR vydalo i učebnice pro řemeslníky, učně a firmy, pořádá školení a semináře pro odborníky i laickou veřejnost, Vědomostní olympiádu pro učně nebo soutěž odborných dovedností nazvanou Učeň instalatér. Cech topenářů a instalatérů
České republiky uděluje například také výroční topenářské a instalatérské ceny, uznání, ocenění Dílo roku, značku Kvalita garantována CTI ČR a cenu Franze Zieglera – Thermia. Společenstvo vydává rovněž časopis, technická pravidla, certifikáty, odborné publikace, připomínkuje návrhy právních předpisů a vystavuje na veletrzích a výstavách včetně pořádání doprovodných programů.
Na výstavě je připraven doprovodný program exponátů stavebnictví 4.0 a technická zařízení budov, jako například 3D model výměníkové stanice ve fázi vývoje, zařízení pro tlakování s WiFi přenosem informací o zkušebním tlaku a průběhu zkoušky těsnosti instalovaných potrubních rozvodů, IoT prvky Siemens, dotykový rozcestník s informacemi o technickém školství společnosti E S L, a. s.(INVYSYS, INDAB, virtuální prohlídka, 3D model INVYSYS).
Technické muzeum v Brně se snaží v mladých lidech podnítit zájem o řemesla a motivovat je k objevování
technických a inženýrských povolání. Lektorské oddělení TMB připravilo k výstavě Příběh topenářského
a instalatérského řemesla edukační program pro žáky 1.–7. tříd ZŠ a interaktivní koutek pro veřejnost.
Pro školní skupiny bude k dispozici i program Cechu a společnosti E S L, a. s. využívající kreativní sadu
na stavění a konstruování – KUPR, která obsahuje měděné dílky, dřevěné destičky, závěsný systém a
kuličky. Z těchto součástek lze vytvářet 2D a 3D modely, stavby,
konstrukce i vertikální dráhy pro kuličky podle připravených předloh nebo vlastní představy.
Více informací naleznete na: www.tmbrno.cz/akce/pribeh-topenarskeho-a-instalaterskeho-remesla/
❑ Z tiskové zprávy; fotografie: www.facebook.com/tmbrno