+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Není koleno jako koleno

17.06.2020

Prosím, přiznejte se, kdo z Vás si po přečtení nadpisu myslel, že bych se chtěl v následujících řádcích věnovat problematice topenářských prací v rámci instalace tepelného čerpadla místo spíše očekávanému gastro-tématu? Samozřejmě bych se i já raději rozplýval nad talířem s pochoutkou, kterou nám umí udělat radost nekorunovaný král zvířat „čuník“, ale pozastavím se přeci jen u tématu, které nám nebude asi tolik vonět, ale jistě může být prospěšné se o něm něco dozvědět.

V posledních letech se v ČR výrazně zvýšila poptávka po obnovitelných zdrojích tepla, a to nejenom do novostaveb, ale také do stávajících rodinných domů, bytovek, panelových domů a také do průmyslových objektů. Nepochybně tomu prospěla dotační politika našeho státu, který je zavázán nejen mezinárodním institucím, ale především svým občanům v rámci boje proti znečišťování životního prostředí. Já se z obnovitelných zdrojů tepla dnes zaměřím na tepelná čerpadla a s nimi související přípravné práce, konkrétně práce topenářské.

Topenářské práce jsou společně s pracemi elektroinstalačními a stavebními součástí instalace tepelného čerpadla. Montáž tepelného čerpadla například pro rodinný dům bývá včetně zaškolení obsluhy zpravidla jednodenní záležitostí. Topenářské práce mohou být také jednodenní, ale to spíše u jednodušších instalací. Tam, kde se musí připojit kromě tepelného čerpadla i ostatní komponenty jako například bojler, vyrovnávací nádoba a expanzní nádoby, mohou být topenářské práce i vícedenní. Když navíc přihlédneme k tomu, že tepelné čerpadlo může plnit svojí funkci zdroje tepla pouze v objektech, které mají plně funkční otopnou soustavu a ta se u novostaveb musí nově vytvořit, což může topenářům trvat dalších několik dní dle rozsahu požadovaných prací, tak je jednoznačně vidět, jak moc nepostradatelnými řemeslníky se topenáři poslední dobou stávají.

V ČR je vydáno údajně více než 35 000 platných topenářských živnostenských oprávnění, ale ne všichni toto řemeslo vykonávají. Ovšem zakázek bylo v posledních letech tolik, že se některým zákazníkům mohlo zdát, že topenáře není možné vůbec poptat, natož aby bylo možné objednat jejich služby. Toto se obvykle děje především v období září až listopad každého roku. Pro jednotlivce, příležitostné stavebníky je jakousi výhrou v loterii, když seženou volnou kapacitu kvalitních a osvědčených topenářů.

Jsme si toho vědomi, a proto se stále snažíme rozšiřovat celorepublikovou síť našich partnerů v tomto oboru, které pak žádáme o součinnost s našimi montážními partami. Několikrát do roka pořádáme pro topenáře v sídle naší společnosti školení, kde naši technici probírají s topenáři veškerá specifika montáže tepelných čerpadel značky AC Heating, tedy tepelných čerpadel vzduch/voda v provedení split, která dodáváme nejenom na český trh ale i na Slovensko, do Německa, Irska a Velké Británie. Od topenářů očekáváme, že ovládají práci s uhlíkovou ocelí a s pájenou nebo lisovanou mědí, ostatní specifika si už topenáři s našimi techniky vzájemně vysvětlí.

Tato školení bývají rozdělená na formální a neformální část, jejíž součástí bývá i onen v úvodu zmíněný gastro zážitek. Dalo by se tedy říci, že vepřová kolena nám ve své podstatě pomáhají v montáži ocelových a měděných kolen u našich zákazníků. Budeme rádi, když bude i nadále růst zájem topenářů o spolupráci s naší firmou. Jste-li topenářem, nechcete se k nám také připojit? Jste-li naším budoucím zákazníkem, spolehněte se na to, že spolu vše určitě zvládneme k Vaší spokojenosti!

Které koleno byste upřednostnili Vy?

Image 1

Ukázky technických místností s tepelnými čerpadly a ostatními komponenty:

Image 2