+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Každá druhá budova u nás je vybavena zastaralými typy oběhových a cirkulačních čerpadel, výměna za nová přitom může snížit náklady na elektrickou energii až o 80 %

21.08.2023 Firma: WILO CS, s.r.o.

Pokud si v domě vyměníme starší typ oběhového nebo cirkulačního čerpadla za nový, uspoříme až 80% elektrické energie. Nebo dokonce i více, v závislosti na tom, jak stará čerpadla v budově máme. Kdyby se například ve stotisícovém městě vyměnila všechna zastaralá oběhová a cirkulační čerpadla za nová, předpokládaný pokles roční spotřeby elektrické energie by byl přibližně 13 milionů kWh. To zhruba odpovídá úspoře ve výši zhruba 100 milionů korun ročně. Vyplývá to ze statistik a zkušeností společnosti Wilo, výrobce čerpadel a poskytovatele řešení a čerpacích systémů s nejvyšší účinností a energetickou úsporností.

Image 0

Vzhledem k aktuálnímu stavu na energetickém trhu se domácnosti, firmy i průmyslové podniky začaly intenzivněji zabývat opatřeními, která by vedla k úspoře vynaložených prostředků za energie i ke snížení energetické závislosti. Stále vyhledávanější jsou alternativní zdroje energie, instalace fotovoltaických elektráren na střechy budov, využívání teplených čerpadel, výměna zářivek za led svítidla i snižování teploty v domácnosti a kancelářích. Ve výčtu možností přitom často schází výměna oběhových a jiných čerpadel. Ta je přitom velmi jednoduchá a finančně jedna z nejefektivnějších cest, jak výraznější úspory docílit. Společně s úsporu spotřebované energie pak přichází i nezanedbatelné snížení hodnoty vypuštěného oxidu uhličitého do ovzduší.

„Naučili jsme se kupovat energeticky úsporné ledničky, pračky nebo televize. Energeticky úsporná žárovka je dnes tržním standardem. Některé spotřebiče však nemáme denně na očích, ale přesto je využíváme každý den. Oběhová a cirkulační čerpadla mají životnost v řádu desítek let, a to je důvod, proč většina domácností, firem i provozů zatím neřeší jejich výměnu. Přitom v případě čerpadel starších 20 let znamená taková výměna úsporu elektrické energie běžně kolem 80 % a návratnost investice lze očekávat přibližně do tří až šesti měsíců. V případě výměny čerpadel starých 10 až 15 let se pak návratnost pohybuje od jednoho do tří let. Ponechat v dnešní době v provozu 20 let staré čerpadlo, které je stále minimálně v každé druhé budově a domácnosti, je opravdu vysoce nehospodárné“, vysvětlil Jan Matějovský, obchodní a marketingový ředitel společnosti WILO Česká republika.

Ve starších otopných systémech je stále hodně standardních čerpadel starších typů tzv. tří-rychlostních. Ty se vyznačují vysokou spotřebou elektrické energie s třístupňovým konstantním nastavením čerpadel. Současná elektronicky řízená čerpadla, kromě jiných výhod, dokáží pomocí funkce Dynamic Adapt Plus regulovat své otáčky dle aktuálních potřeb otopného systému. Automatická regulace čerpadla průběžně vyhodnocuje svůj výkon a dokáže okamžitě reagovat na změny v topném systému.

Takto výrazných energetických úspor dosahují současná oběhová a cirkulační čerpadla díky moderním asynchronním motorům v kombinaci s automatickou regulací výkonu.


O společnosti: Wilo je nadnárodní technologická skupina, která patří k předním světovým výrobcům čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor. Společnost byla založena roku 1872 v Dortmundu, v průběhu své dlouhé a úspěšné historie se rozvinula do podoby významného globálního hráče. V současnosti zaměstnává více než 8 200 lidí po celém světě. Skupina Wilo věnuje zvláštní pozornost globálním trendům jako je urbanizace, změna klimatu, řešení nedostatku vody a zvýšení energetické soběstačnosti, stejně jako technologickému pokroku a digitalizaci.
Firemní článek