+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Cyklonové filtry mechanických nečistot řady GEL.DEPURA CYCLON

11.12.2023 Autor: Ing. Vladimír Zumr Firma: IVAR CS spol. s r.o. Časopis: 5/2023

Zjednodušeně lze říci, že filtrace mechanických nečistot ve vstupní vodě je velmi důležitým prvkem na vstupech vodárenských rozvodů do všech druhů objektů. Filtrace mechanických nečistot vstupní vody snižuje riziko poškození instalovaných výtokových, uzavíracích, regulačních i specializovaných armatur. Obecně se proto doporučuje použít filtraci mechanických nečistot vstupní vody před všechny důležité části nebo funkční skupiny vodárenských rozvodů.

Filtry mechanických nečistot vstupní vody pracují na principu filtrační vložky umístěné v nádobce filtru, která je napojena do proudu přitékající vody a zachycuje mechanické nečistoty větší, než je porozita použité filtrační vložky. Základní konstrukce cyklonových filtrů je totožná.

Cyklonové filtry řady GEL.DEPURA CYCLON velikosti 10“ však mají oproti standardním filtrům této velikosti několik konstrukčních vylepšení. V hlavě filtru je příčka, která uvádí proudící vstupní vodu do spirálního (cyklonového) pohybu okolo specializovaných hladkých filtračních vložek (ty mají oka vypálena laserem do nerezového plechu (velikosti ok se pohybují od 80 do 100 µm). Některé částice mechanických nečistot se tak zachytí na vložce, ale část z nich se odstředivými silami oddělí z proudu vody a shromáždí se v sedimentačním prostoru na dně nádobky. V nejspodnějším místě je pak našroubován odkalovací mechanismus. Řada GEL.DEPURA SI má připojovací díl otočný a umožňuje montáž cyklonového filtru do horizontálního i vertikálního potrubí.

Cyklonové filtry mechanických nečistot jsou konstrukčně vždy „třídílné“ – nádobka filtru z materiálu SAN je fixována do hlavy filtru masivní převlečnou maticí. Filtry jsou určeny pro filtrační vložky o velikosti 10“. Základní řada začíná filtry s plastovou hlavou a mosazným zástřikem GEL.DEPURA CYCLON 1000 PP pro připojení o velikostech 1/2“ F, 3/4“ F a 1“ F a průtok od 2,0 do 3,5 m3·h–1. Pro větší průtoky nabízíme typy GEL.DEPURA CYCLON 3000 OT, které mají mosazné hlavy ve větších připojovacích dimenzích 1 1/2“ F a 2“ F a jsou použitelné pro průtoky od 11,0 do 12,0 m3·h–1.

Nejprodávanějšími cyklonovými odkalovacími filtry jsou ty s otočným připojením na zadní části hlavy filtru pro montáž v ose přívodního potrubí jak horizontálního, tak i vertikálního. Menší řada GEL.DEPURA CYCLON 1000 SI se dodává s napojením 1“ M a 5/4“ M a průtoky od 3,0 do 3,5 m3·h–1. Řada GEL.DEPURA CYCLON 3000 SI má připojení 6/4“ M a 2“ M s průtoky od 11,0 do 12,0 m3·h–1.

Pro filtrování teplé vody (T = max. 80 °C), a popř. pro vyšší tlaky, lze použít celokovové cyklonové odkalovací filtry, které mají hlavu filtru z niklované mosazi a nádobku z leštěné nerez oceli. Řada GEL.DEPURA CYCLON OX 1000 má připojení 1“ F a průtok 3,5 m3·h–1, větší řada GEL.DEPURA CYCLON 3000 OX má připojení 6/4“ F a 2“ F pro průtoky od 11,0 do 12,0 m3·h–1.

Image 0

Výrobce obecně předepisuje instalovat všechny filtry do bezpečnostního obtoku (bypassu), aby bylo zaručeno, že v případě čištění filtrační vložky nebo jakéhokoli problému s filtrem, bude objekt zásobován vodou, byť v tuto chvíli nefiltrovanou. Před a za každým filtrem mechanických nečistot by měly být nainstalovány manometry, na kterých je v provozu možno odečítat rozdíl tlaků při zanášení filtrační vložky a v případě, že tento diferenční tlak bude větší než cca 0,6–0,8 bar, je třeba bezodkladně provést odkalení (třeba i opakovaně). Pokud se ani poté tlaková diference nezlepší, je nutno provést vyčištění filtrační vložky. Pro vyjmutí filtrační vložky se uzavřou kulové uzávěry před i za filtrem a otevře se uzavírací armatura na obtoku, pro odtlakování filtru se použije odvzdušňovací ventilek na hlavě filtru. K snadnému provádění této údržby je v sortimentu montážní klíč (obj. kód: 125.210.50) s výstupky, které přesně zapadají do nálitků na převlečných maticích. Pro odkalování cyklonových filtrů je doporučujeme napojit na kanalizační odpad s „dostatečnou“ hltností, protože odpadní proud má prakticky stejný objemový průtok jako přívodní potrubí.

Image 1

Nerezové filtrační vložky pro cyklonové filtry všech tří typů GEL.DEPURA 1000 PP/SI/OX se označují jako GEL.90 µm NEREZ FLAT (obj. kód: 103.020.90); pro větší typy filtrů GEL.DEPURA 3000 PP/SI/OX jako GEL.90 µm NEREZ FLAT (obj. kód: 103.020.80) ale s přívlastkem „10“/3000“.

Pro velmi malé těsné prostory jsou určeny nejmenší 4“ cyklonové filtry GEL.DEPURA CYCLON BABY, které mají hlavu filtru z mosazi, nádobku z materiálu SAN a nerezovou filtrační vložku 90 µm. Řada má připojení 1/2“ F a 3/4“ 1“F s maximálním průtokem 1,1 m3·h–1.

Image 2

Bližší informace, technické charakteristiky a ucelenou nabídku všech modelů cyklonových filtrů naleznete na webových stránkách www.ivarcs.cz nebo kontaktujte obchodně-technické zástupce firmy IVAR CS spol. s r.o..

Firemní článek