+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Chlazení mléka s rekuperací – Tepelné čerpadlo mléko/voda

31.05.2021 Firma: IVT Tepelná čerpadla s.r.o.

Kromě tepelných čerpadel pro rodinné domy, řeší specialisté v IVT i velmi netradiční a technicky náročné instalace tepelných čerpadel. Jednou z nejzajímavějších je instalace na mléčné farmě, kde tepelná čerpadla IVT chladí mléko a zároveň ohřívají teplou vodu.

Teplo obsažené v čerstvě nadojeném mléce se díky tomu zbytečně neztrácí, ale jednoduše využije pro snížení spotřeby energie na farmě.

Image 1

Dánská společnost FirstFarms se zabývá zemědělskou produkcí a působí v ČR, SK, Maďarsku a Rumunsku. Na kraví farmě v Plaveckém Štvrtku chová dojnice a produkuje cca 85 m3 mléka za den. Nadojené mléko o teplotě cca 35 °C je nutné rychle zchladit na 5–6 °C a přečerpat do akumulačních nádrží, kde je udržovaná teplota 5–6 °C. Svoz mléka je jednou za dva dny.

V objektu je současná potřeba tepla i chladu, díky tomu lze naplno využít možnosti využití odpadního tepla. V našem případě se jedná o odpadní teplo z chlazeného mléka, které slouží jako primární zdroj pro kaskádu tří čerpadel voda/voda IVT GEO G248. Vyrobené teplo je využito pro přípravu teplé vody, především pro oplachy technologie, a pro vytápění.

Chladicí voda má teplotní spád 2/7 °C a pro zchlazování mléka jsou použity dva potravinářské deskové výměníky á 76 kW se záložním chlazením (vzduchem chlazené chladicí jednotky). Topná voda je využívána v teplotní hladině 60/50 °C pro přípravu TV a dále v ekvitermní teplotě pro vytápění a předehřev pitné vody pro napáječky skotu (v zimním období). V případě nízké potřeby tepla je možné mařit odpadní teplo suchým chladičem umístěným vně objektu.

Firemní článek
Související produkty