+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

5 tipů na přípravu otopné soustavy na zimu. Znáte je všechny?

11.11.2019 Firma: THERMONA, spol. s r.o.

Sychravé počasí dává tušit, že topná sezóna již začíná. Řada lidí tak po více než půl roce uvádí opět do provozu otopnou soustavu. Na co si dát pozor, aby vše fungovalo tak, jak má, a v zimě nenastal nečekaný výpadek?

1)    Servis kotle – lépe později než vůbec

Pokud máte plynový kotel, ale ještě jste letos nepozvali servisního technika na pravidelnou kontrolu, připravte se na delší čekací lhůty. Většina lidí totiž nechává servisní prohlídky až na začátek topné sezóny a odborníci potom nestíhají řešit případné poruchy. I tak je ale lepší si termín zarezervovat a nechat si kotel vyčistit a seřídit. Odborně udržovaný kotel má totiž menší spotřebu paliva, a hlavně předejdete riziku závažnější poruchy, nebo dokonce ohrožení zdraví únikem spalin.

Image 1

2) Otopná soustava není jen kotel

Kotel jede na plné obrátky, ale radiátory jsou stále studené? Zkuste je odvzdušnit. Během letních měsíců, kdy otopná soustava nebyla v provozu, se do ní mohl dostat vzduch, který se potom nahromadil v radiátorech. Otopná voda jimi v takových případech nemůže dostatečně protékat a ohřívat je. Výsledkem je, že kotel stále ohřívá vodu, ale v místnosti je zima a konce radiátorů jsou studené. Po odvzdušnění zkontrolujte, zda v otopné soustavě neklesl tlak vody. Tlak otopné vody byste měli během sezóny pravidelně kontrolovat, alespoň jednou měsíčně – jakákoliv netěsnost soustavy se na něm totiž okamžitě projeví.

Image 3

3) Nastavení termostatických hlavic

Pokud máte pokojový termostat ve stejné místnosti jako radiátory s termostatickými hlavicemi, zkontrolujte, zda jsou hlavice zcela otevřené. Požadovanou teplotu v místnosti potom regulujte pomocí termostatu. Pokud totiž budete chtít snížit teplotu v místnosti tak, že zavřete hlavice, termostat bude dále dávat kotli pokyn k vytápění. Budete tak zbytečně ohřívat vodu, která se do radiátorů ani nedostane.

4) Vlastnosti otopné soustavy ovlivňují i rekonstrukce

Výměna oken nebo interiérových dveří přináší většinou změny v proudění vzduchu bytem či domem. Moderní – zejména plastová – okna dokáží místnosti prakticky hermeticky utěsnit. To stejné platí i o interiérových dveřích – pokud máte v koupelně plynový kotel, je nutné zajisit dostatečný přívod spalovacího vzduchu (dveře do koupelny např. vybavit větrací mřížkou). Pokud jste zateplovali fasádu nebo střechu, pravděpodobně jste velmi snížili energetickou ztrátu budovy. Pozvěte topenáře, aby vám snížil výkon kotle na nové parametry, a vy tak skutečně ušetřili na vytápění.

Image 2

5) Nečejte, až starý kotel doslouží

Začněte během zimy sledovat náklady na vytápění a připravte se na případnou výměnu kotle v létě, kdy otopnou soustavu nevyužíváte. Pokud máte starý plynový kotel, zkuste si odečíst náklady na plyn na začátku a na konci topné sezóny. Moderní, kondenzační kotle mají v porovnání se svými atmosférickými předchůdci nižší spotřebu plynu, zhruba o 40 %. „Jejich cena navíc v posledních letech klesla, a tak například náš v Česku vyrobený kondenzační kotel THERM 14 KDN lze pořídit za cenu od 28 900 korun bez DPH. Sami si tak můžete spočítat, za jak dlouho se vám tato investice vrátí v podobě úspor za palivo. Navíc od nás dostanete tříletou záruku,“ uvedl Milan Kubíček, obchodní ředitel firmy Thermona, největšího českého výrobce plynových kotlů.
Firemní článek