+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Vzduchové tepelné čerpadlo Thermia Atec – flexibilita, trvanlivost a úspory hodné obdivu

08.04.2017 Autor: Ing. Jan Jokeš Firma: IVAR CS spol. s r.o. Časopis: 2/2017

Vzduchová tepelná čerpadla, zejména v našich zeměpisných šířkách, se těší vzrůstající oblibě nejen kvůli nízkým instalačním nákladům (ve srovnání se zemními stroji, které potřebují hluboké a nákladné vrty), ale také proto, že klima střední Evropy je vysloveně vhodné pro jejich využívání. Teplotní zimní extrémy trvají krátkou dobu, nejsou příliš nízké a průměrné teploty venkovního vzduchu během topné sezóny jsou poměrně vysoké. Další plus hovořící pro použití vzduchového tepelného čerpadla je roční topný faktor, který vývojem tohoto produktu doznal značného vylepšení a jeho hodnoty se již blíží hodnotám ročního topného faktoru zemních tepelných čerpadel.

Image 0

Thermia vyrábí pouze čistokrevná švédská tepelná čerpadla s hermeticky uzavřeným chladicím okruhem vyvinutá ve výzkumném a vývojovém středisku v Arvice (Švédsko) a pečlivě vyrobená přímo samotnými Švédy taktéž v Arvice. Výrobní závod v Arvice je rozsáhlý a výroba probíhá od sestavení a ručního sletování chladicího okruhu, přes jeho kontrolu elektronickými prostředky, vakuování, elektronicky monitorované plnění chladivem, po konečné pečlivé testování jak samotného chladicího okruhu, tak řídicí elektroniky a celkové výkonnosti a funkce zařízení vůbec. Každé tepelné čerpadlo, které se dostane do distribuce musí 100% splnit všechny kvalitativní a funkční testy.

Thermia Atec je venkovní monoblokové tepelné čerpalo využívající technologii přímého odparu. Atec je vyvinut s cílem minimalizovat emitovaný hluk při standardním provozním módu. Byla uplatněna progresivní technologie – upravení aerodynamického tvaru lopatek (techologie HyBlade), použití hybridního kompozitu pro lopatky a EC motor ventilátoru. Dále existuje jako přídavná možnost provozování Atecu v tichém módu (například v noci).

Další důležitý faktor ovlivňující vývoj Atecu byl cíl maximalizovat roční topný faktor, k čemuž slouží technologie OPTIMUM. Díky nepřetržité optimalizaci pracovních podmínek chladícího okruhu bylo docíleno vynikajících reálných ročních topných faktorů (SPF), které v důsledku umožnily Atecu umisťovat se na předních příčkách nezávislých testů švédského úřadu pro energetiku. Princip technologie OPTIMUM spočívá v udržování roz­dílu teplot DT venkovního vzduchu a udržo­vání DT otopné vody na konkrétních hodnotách a v dokonalém řízení zaplavování výpar­níku chladivem. K výše popsanému slouží EC motor ventilátoru s proměnnými otáčkami na straně vzduchu, oběhová čerpadlo s proměnnými otáčkami na straně otopné soustavy a elektronický expanzní ventil na straně chladícího okruhu. V neposlední řadě se na topném faktoru, spolehlivosti a trvanlivosti podílí výběr kompresoru scroll Copeland ZH (málo pohyblivých částí, vysoká účinnost) a chladiva R407C, které se nejlépe hodí pro provozní podmínky vzduchového tepelného čerpadla Atec.

Atec je dostupný ve výkonech 6, 9, 11, 13, 16 a 18 kW, poskytuje vytápění a samozřejmostí je funkce přípravy teplé vody. Díky čtyřcestnému přepínacímu ventilu umístěnému v chladicím okruhu je umožněno odtávání reverzací a stejná funkce umožňuje chlazení v letních měsících. Funkce chlazení je vestavěná a k dispozici u každého modelu Atec, stejně jako funkce řízení systému s buffer tankem. Jako příslušenství je k dispozici také webserver Thermia Online pro dálkové monitorování a ovládání Atecu. Kompletní set tepelného čerpadla se skládá z venkovní jednotky patřičného výkonu a vnitřní jednotky ve variantě, která je dle potřeb uživatele nabízena z následujících možností:
Standard, Plus, Total a Total +60


Vnitřní jednotka

Komponenty

Použití

Standard

Řídicí systém

Rekonstrukce

Plus

Řídicí systém, oběhové čerpadlo (tř. A), pomocný ohřev 400 V, 3-15 kW, třícestný přepínací ventil

Rekonstrukce

Total

Řídicí systém, oběhové čerpadlo (tř. A), pomocný ohřev 400 V, 3-15 kW, třícestný přepínací ventil, zásobníkový ohřívač teplé vody 180 l s technologií TWS

Rekonstrukce / novostavba

Total +60

Řídicí systém, oběhové čerpadlo (tř. A), pomocný ohřev 400 V, 3-15 kW, třícestný přepínací ventil, zásobníkový ohřívač teplé vody 180l s technologií TWS, 60l sériová vyrovnávací nádoba

Rekonstrukce / novostavba


Image 1

Špičkové technologie jsou již dostupné, je čas je začít masově využívat.

Firemní článek