+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Teplé počasí snížilo spotřebu zemního plynu

20.02.2019

Spotřeba zemního plynu v Česku loni meziročně klesla o čtyři procenta na 8,18 miliardy metrů krychlových. Vyplývá to z dat Energetického regulačního úřadu.

Image 1

Zdroj: Eniday.com

Za celý loňský rok činila podle ERÚ průměrná teplota vzduchu v Česku 9,9 stupně Celsia, o dva stupně více, než je dlouhodobý průměr. Proti roku 2017 průměrná teplota loni vzrostla o 1,1 stupně Celsia.

„Vyšší průměrné teploty vůči předloňskému roku měly vliv na relativní pokles spotřeby plynu ve druhém až čtvrtém čtvrtletí. Vůči poklesu spotřeby vyvolané změnou teploty působilo ve třetím a čtvrtém kvartálu vyšší využívání paroplynové elektrárny v Počeradech, jejíž odběr plynu meziročně vzrostl o více než tři procenta," řekla ČTK výkonná ředitelka ČPS Lenka Kovačovská.

Letos lze podle Kovačovské očekávat spotřebu zemního plynu v ČR přibližně na loňské úrovni. "S tím, že se bude jemně měnit v návaznosti na vývoj teploty ovzduší, což v současnosti nelze dobře predikovat. Vliv bude mít i charakter provozování zdrojů na výrobu elektrické energie, včetně Počerad," dodala.

V České republice je asi 2,84 milionu odběratelů zemního plynu. Z toho je 92,5 procenta domácností a 7,5 procenta maloodběratelů, středních odběratelů a velkoodběratelů.

Česká republika dováží většinu plynu z Ruska. Ruský plyn proudí do Česka přes Ukrajinu a Slovensko i dalšími alternativními trasami. Mezi ně patří plynovod Gazela napojující republiku na zemní plyn z ruských zdrojů, dopravovaný do Evropy plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře, a plynovod Jamal přes Bělorusko a Polsko.

Spotřeba zemního plynu a průměrná teplota v ČR: 

Image 2

Zdroj: Český plynárenský svaz, ERÚ