+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Teplárna Strakonice omezila dodávky tepla

02.02.2021

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislav Trávníček se dne 16. 1. zúčastnili jednání ve Strakonicích, kde řešili problémy se zásobováním teplem na sídlišti Šumavská. Teplárna Strakonice totiž od středy 13. ledna 2021 přistoupila k omezení dodávek tepla v důsledku dlouhodobých sporů s distributorem, firmou Energo Strakonice, která má teplo dodávat koncovým spotřebitelům.

Image 1

V jednom sporu tvrdí výrobce tepla, že firma dluží 800 tisíc korun, protože nemá podepsanou smlouvu. Energo jako vlastník rozvodů distribuční sítě naopak říká, že o kupní smlouvu na dodávky tepla žádala a teplárna ji dosud nedodala. „Nedodáváme teplo domácnostem, ale společnosti Energo. Ta neplatí a nemá s námi uzavřenou smlouvu, proto není žádný právní důvod, abychom jí dodávali teplo,“ oznámil ředitel Pavel Hřídel.

Druhý spor se vleče několik let. Energo tvrdí, že výrobce dluží zhruba 14,5 milionů korun za nájem technologií. „Přes naše výzvy na právní úrovni odmítla platit. Dál ji využívá a fakturuje konečným odběratelům za dodávky tepla z našeho zařízení,“ sdělil jednatel společnosti Energo Roman Němeček.

„Situace a vztahy eskalují v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy venkovní teploty klesají výrazně pod nulu. Problémy přitom hrozí spotřebitelům, kteří za teplo řádně zaplatili, žádné potíže nevyvolali a nemohou je vyřešit. Na jednání jsme jasně deklarovali, a to bylo jeho hlavním cílem, že jakékoliv řešení nesmí jít na úkor strakonických domácností. Shodli se na tom všichni účastníci, včetně znesvářených stran. Toto příměří potrvá do poloviny dubna, do kdy by se obě strany měly dohodnout. Pokud se tomu tak nestane, jsem připravený se do jednání vložit a znovu sehrát roli mediátora," řekl ministr Havlíček.

Svůj spor obě společnosti řeší také na ERÚ. Úřad na počátku roku vydal rozhodnutí, které dosud není pravomocné. Již v září ale ERÚ vydal předběžné opatření, které teplárně nařizuje dodávat teplo v odpovídajícím rozsahu a distributorovi ukládá povinnost hradit stanovenou cenu. Toto předběžné opatření je i nadále účinné a obě strany se jím musí řídit do nabytí právní moci verdiktu.

„Pracovníci ERÚ a SEI vyrazili do Strakonic už během týdne a jsem velmi rád, že se povedlo uskutečnit dnešní jednání. Spory, které zde trvají přinejmenším od roku 2019, od stolu jednoduše nevyřešíme. I když viníkům hrozí z naší strany citelné sankce, ty nepomohou lidem, pokud by měli přijít o dodávky tepla a teplé vody. Dnešní dohoda oproti tomu nabízí téměř 300 domácnostem na sídlišti Šumavská jistotu, že na ně nikdo nebude přenášet důsledky svých sporů," doplňuje předseda Rady ERÚ Trávníček.

Zdroj: ERÚ, iDnes.cz, www.jcted.cz